Ucz się śpiewająco! Jak uczyć się języka z piosenkami?

Blog sposoby nauki przez śpiew

Nauka języka obcego z piosenek to przyjemna i zarazem skuteczna metoda poznawania języka, zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. W obu przypadkach warto oczywiście dobrać osobny repertuar – początkujący mogą skupić się na prostych przyśpiewkach lub piosenkach dedykowanych do nauki podstaw. Średnio-zaawansowani lub zaawansowani mogą zaś pokusić się o naukę z dowolnie wybranych piosenek – takich, jakie lubią. Czy może być coś fajniejszego? Poznaj poniżej 5 kroków na  skuteczną naukę języka – i to śpiewająco!

JAK UCZYĆ SIĘ Z PIOSENKAMI? 

1. Słyszysz w radio utwór, który bardzo Ci się podoba, lecz nie rozumiesz w pełni jego tekstu? Zapisz sobie nazwę utworu na kartce i wróć do niego, kiedy będziesz mieć chwilę czasu oraz dostęp do słuchawek. 

2. Gdy jesteś już w pełni gotowości, znajdź piosenkę w internecie. Na początek posłuchaj jej bez patrzenia na tekst oraz tłumaczenie. Skup się i spróbuj zrozumieć jak najwięcej. To dobre ćwiczenie, aby przekonać się, ile tak naprawdę słówek rozumiesz. Piosenki możesz posłuchać kilkakrotnie. 

3. Gdy już udało Ci się przesłuchać utwór kilka razy, spróbuj zapisać tekst piosenki swoimi słowami. To ćwiczenie pomoże konfrontować Ci to co słyszysz, z tym co tak naprawdę śpiewa wykonawca. Ewentualne luki zostaw, by uzupełnić je w następnym ćwiczeniu.

4. Znajdź oryginalny tekst oraz transkrypcję. Przeczytaj i podkreśl słowa, których nie rozumiesz. Porównaj z zapisanym przez Ciebie poprzednim ćwiczeniem. Uzupełnij luki, a gdy będziesz mieć już cały tekst, znajdź jego tłumaczenie.

5. Posłuchaj piosenki jeszcze raz, patrząc na tekst z tłumaczeniem. Im więcej razy jej posłuchasz, tym lepiej! Możesz też pokusić się o śpiewanie razem z nagraniem! Czy to nie najlepsza forma nauki?

P.S. To naprawdę skuteczne!

Podpowiedzi, jakie piosenki wybierać do nauki poszczególnych języków, znajdziesz w innych artykułach na blogu multikurs.pl:

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.