Francuski w piosenkach

Uczysz się francuskiego i lubisz francuskie piosenki? Wykorzystaj to do nauki. Słuchanie piosenek może być bardzo skuteczną metodą nauki języka francuskiego. A do tego jaką przyjemną! W jaki sposób i jakich słuchać piosenek, aby mieć z tego korzyści językowe?

Krok 1

Znajdź francuską piosenkę, którą lubisz np. na YouTube lub w innym serwisie i posłuchaj jej, najlepiej kilka razy. Na początku nie patrz na transkrypcję tekstu. Sprawdź jak dużo rozumiesz. Nie przejmuj się, jeśli niewiele – to dopiero pierwszy etap nauki! Wybranej francuskiej piosenki możesz słuchać wielokrotnie, aby melodia i słowa dobrze zapadły Ci w pamięć.

Krok 2

Wyszukaj teraz oryginalny tekst piosenki w Internecie. Na początku nie korzystaj z polskiego tłumaczenia – patrz tylko na francuski tekst. Słuchaj piosenki czytając w tym samym czasie jej słowa. Dzięki temu będzie Ci łatwiej rozszyfrować sens poszczególnych wersów i uda Ci się wyłapać słowa, które wcześniej były niejasne.

Krok 3

Posłuchaj jeszcze raz, tym razem patrząc na tekst piosenki po francusku. Weź ołówek i podkreśl słowa i wyrażenia, których nie rozumiesz. Jeśli nie masz drukarki, nie przejmuj się. Wystarczy, że skopiujesz słowa piosenki do edytora tekstu i w nim będziesz zaznaczać interesujące Cię słówka.

Krok 4

Przetłumacz słowa, które podkreśliłeś i zapisz tłumaczenia na kartce z tekstem lub w edytorze tekstu na komputerze.

Krok 5

Posłuchaj piosenki ostatni raz, korzystając z francuskiego tekstu i tłumaczenia. Teraz możesz sprawdzić, na ile dobrze zrozumiałeś piosenkę za pierwszym razem. Efekty bywają zaskakujące!

Jakie francuskie piosenki wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jakie francuskie piosenki wybierać do nauki to mamy dla Ciebie kilka przykładów poniżej:

Kiedy znudzi Ci się już powyższa lista, możesz przejść dalej – więcej francuskich piosenek do nauki znajdziesz tutaj

Uczysz się też niemieckiego? To wspaniale! Koniecznie zajrzyj do naszego wpisu o niemieckich piosenkach.

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.