Czy masz talent do języków? Sprawdź!

SPRAWDŹ!

Blog sposoby nauki talent

Faktem jest, że jedni są w stanie nauczyć się języka w stopniu biegłym już w rok czy dwa lata, a inni nawet po kilkudziesięciu latach nie mogą o sobie powiedzieć, że znają angielski w stopniu chociażby komunikatywnym.

Osoby, które dobrze sobie radzą z nauką, często są określane mianem zdolnych, natomiast o tych, którym idzie ona opornie mówi się, że  po prostu nie mają talentu do języków. Czy są jakieś racjonalne podstawy takiej klasyfikacji, czy brak talentu jest po prostu przykrywką dla lenistwa i braku motywacji?

Ktoś powie tak: zdolności są różne. Jedni mają świetny słuch muzyczny, inni doskonale liczą lub rysują, jeszcze inni dobrze radzą sobie z pływaniem czy jazdą konną, a są urodzeni lingwiści, którzy nade wszystko lubią uczyć się języków. To prawda, ale warto tu zwrócić uwagę na jedną ważną rzecz: zdolności bardzo często przeplatają się z lubieniem określonych czynności czy dziedziny nauki.

Można zadać sobie pytanie, co tutaj z czego wynika: czy lubimy coś robić, bo dobrze nam to idzie czy raczej odwrotnie: jesteśmy mocni w danej dziedzinie, bo nas ona interesuje. Jeśli np. od najmłodszych lat rysowanie i malowanie sprawia ci przyjemność z czasem sam masz ochotę zapisać się na kurs rysunku, poczytać o różnych technikach malarskich i je wypróbować, rozwijać się w  tym kierunku, a kiedyś może wybrać się na studia artystyczne.

Tak samo jest z językiem. Jeśli już w dzieciństwie miałeś fajnego nauczyciela i ciekawie prowadzone, angażujące zajęcia jest o wiele większa szansa, że będziesz mieć „zdolności językowe” bo po prostu język polubisz!

Lubienie łączy się w sposób naturalny z motywacją. Bardzo trudno jest nauczyć się języka obcego, jeśli nie jest się do tego zmotywowanym, lub jeśli motywacja jest tylko zewnętrzna (tzn. uczę się dlatego, że muszę – nauczyciel w szkole każe, czeka mnie egzamin, kurs językowy jest obowiązkowy w pracy). Żeby rzeczywiście szybko i skutecznie nauczyć się języka obcego, trzeba go lubić i wiedzieć, dlaczego chce się go poznać. Chce, nie musi.

Ideałem jest, gdy nauka języka staje się czymś wyczekiwanym, przyjemnością. Bo brzmienie języka nam się podoba, chcemy przeczytać anglojęzyczną książkę w oryginale, obejrzeć jeszcze raz ukochany film kostiumowy wsłuchując się w akcent aktorów… nikt już nie musi nas zaganiać do nauki, sami codziennie do niej zasiadamy.  I osiągamy nieporównanie szybsze i lepsze rezultaty niż ktoś, kto uczy się tylko z przymusu.

Wnioski? Każdy może mieć talent do nauki języków. Nie jest on czymś danym z góry raz na zawsze, co jedni mają, a inni po prostu nie. Talent w dużej mierze tworzy się samemu: przez budowanie motywacji, a przede wszystkim samozaparcie i ciężką pracę. Chcesz mieć talent językowy? Polub naukę!

Zastanawiasz się, jak zbudować motywację do nauki języka? Przeczytasz o tym w tym artykule . A jeśli typowe argumenty cię nie przekonują, poszukaj swojej ukrytej motywacji!

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.