Zabawne angielskie idiomy

Blog idiomy zabawne

Śmieszne frazy i słówka mające zabawne konotacje zazwyczaj zapamiętujemy znacznie szybciej niż jakiekolwiek inne zwroty. Dlatego też napisaliśmy dla Was wpis będący zbiorem popularnych, a zarazem wywołujących uśmiech na twarzy idiomów.

cool as a cucumber • opanowany, nieporuszony

Dlaczego ogórek znajduje się w idiomie opisującym spokojną, a nawet zaskakująco spokojną osobę? Na to pytanie odpowiedzi chyba nie znajdziemy, ale wyrażenie to jest w użyciu i niewątpliwie brzmi zabawnie.

hold your horses • spokojnie, wyluzuj

Wyrażenie hold your horses podobno pochodzi z czasów, kiedy ludzi często poruszali się powozami i musieli dosłownie powstrzymywać konie przed poruszaniem się, biegnięciem. Dzisiaj wyrażenie znaczy tyle, co wyluzuj, moment, chwilka, spokojnie.

as dead as a dodo • będący przeżytkiem

Dodo niewątpliwie jest zwierzęciem wymarłym, więc kiedy pojawia się w wyrażeniu as dead as a dodo (martwy jak dodo), możemy się domyślić, że chodzi o rzecz, która wyszła z użycia, jest przeżytkiem.

chew the fat • prowadzić luźną rozmowę

Idiom chew the fat podobno pojawił się w czasach, kiedy marynarze wypływali na długie rejsy i posilali się solonym mięsem. Podczas przeżuwania, które z pewnością trwało dłuższą chwilę, rozmawiali.

when pigs fly • jeśli wierzysz w cuda

Jak wszyscy wiemy, świnie nie potrafią latać. Zatem jeśli ktoś użyje tego idiomu, możemy wywnioskować, że jest to po prostu ironiczna, sarkastyczna uwaga.

get somebody’s goat • zdenerwować kogoś

Wyrażenie get somebody’s goat ma równie ciekawe pochodzenie jak chew the fat. Kozy podobno znane były z uspokajającego wpływu na konie i umieszczane były w ich boksach przed wyścigami. Get somebody’s goat, oznacza kradzież rzeczonej kozy z zagrody, po to, aby rozwścieczyć konia i doprowadzić do jego przegranej.

earworm • melodia, której nie można się pozbyć z głowy

Chyba każdy z nas zna to uczucie, kiedy jakaś piosenka tak bardzo zapadła w pamięć, że nie możemy przestać jej nucić. Po angielsku takie zjawisko nazywamy earworm.

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.