Wymowa po angielsku: brytyjska vs. amerykańska

Blog brytyjski vs amerykański wymowa

Doskonale wiesz, że różnice w akcencie i sposobie wymawiania słów między brytyjską a amerykańską odmianą języka są bardzo wyraźne. Choć wymowa po angielsku może przysparzać problemów, zwykle już po odsłuchaniu kilku zdań jesteśmy w stanie stwierdzić, czy mamy do czynienia z Amerykaninem czy Anglikiem. Ogólna melodia języka jest inna, da się również zauważyć kilka stałych różnic w sposobie wymowy poszczególnych głosek. Na pewno czasami zastanawiasz się, skąd wzięły się różnice w wymowie po angielsku poszczególnych słów. Kilka najważniejszych różnic wypisujemy poniżej.

Wymowa po angielsku: SAMOGŁOSKI

A

W wielu wyrazach, zwłaszcza przed s, f lub a wymawia się jako /a:/ (długie /a/) w brytyjskim, a w amerykańskim jako /æ/ dźwięk pośredni między /a/ i /e/, np.

– grass UK /ɡrɑːs/ – US /ɡræs/

– answer UK /ˈɑːnsə(r) – US /ˈænsər/

O

Brytyjczycy wymawiają je na ogół jako krótkie, centralne /o/, natomiast amerykanie – jako dźwięk pośredni między /o/ i /a/, a nawet długie /a:/, np.

– stop UK /stɒp/ – US /stɑːp/

– bottom UK /ˈbɒtəm/ – US /ˈbɑːtəm/

Chcesz to usłyszeć? Obejrzyj wideo o różnicach w wymowie samogłosek TUTAJ»

wymowa po angielsku - lektorka angielskiego - blog

Angielska wymowa: SPÓŁGŁOSKI

R

W amerykańskiej odmianie angielskiego dźwięk /r/ jest bardzo wyraźny, podczas gdy Brytyjczycy często go pomijają, zwłaszcza po samogłoskach, np.

– more UK /mɔː(r)/  US /mɔːr/

– never UK /nevə(r)– US /ˈnevər

T

Z kolei dźwięk /t/ często pomijany jest przez amerykanów, jeśli znajduje się on na końcu wyrazu:

– what UK /wɒtUS /wɑː(t)/

– cut UK /kʌtUS /kʌ(t)/

Natomiast zmiękczany do dźwięku /d/ w środku wyrazu:

– saturday UK /ˈsætədeɪ/ – US /ˈsæ(d)ərdi/

– waiter UK /ˈweɪtə(r)/ US /ˈweɪ(d)ə/ 

Chcesz to usłyszeć? Obejrzyj wideo o różnicach w wymowie spółgłosek  TUTAJ»

wymowa po angielsku: brytyjski vs amerykański

A na zakończenie zobacz, jak Amerykanie mówią z brytyjskim akcentem. I vice-versa – posłuchaj Anglików próbujących mówić jak Amerykanie.

Chcesz szlifować swoją wymowę bez stresu, wygodnie i bez wychodzenia z domu? Zapoznaj się z możliwościami kursów online, w których znajdziesz narzędzia do opanowania prawidłowej wymowy po angielsku!

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.