Włochy – symbole narodowe

Blog włoski symbole narodowe

Lubisz naukę języka włoskiego? Może odwiedzisz Włochy? Sprawdź, co w tym kraju warto zobaczyć i jakich dań spróbować, a także jakie włoskie nazwiska na pewno już znasz. Ćwicz język włoski w praktyce, jednocześnie obserwując piękne krajobrazy i ciesząc się dolce far niente! Przed tobą przewodnik po Włoszech w pigułce.

Potrzebujesz powtórki? Sięgnij kurs włoskiego online!

Intensywny kurs języka włoskiego

1. Koloseum, krzywa wieża w Pizie, Wenecja i Werona…

Włochy to jeden z najczęściej odwiedzanych przez turystów krajów. Stolica, Rzym, to zdecydowanie najbardziej popularny cel odwiedzin. Rzym jest miastem o ponad 2 tysiącach lat historii, gdzie różne epoki pozostawiły swoje ślady. Podczas rzymskich wakacji nie można nie zobaczyć Koloseum, Forum Romanum czy odwiedzić Watykanu i placu Świętego Piotra. W Wenecji obowiązkowy punkt programu to rejs gondolą po Canal Grande, a w Weronie spacer śladami Romea i Julii. Nie może cię też zabraknąć w Pizie: to tam zobaczysz najsłynniejszą po Bazylice Św. Piotra, włoską budowlę: krzywą wieżę.

Blog włoski symbole narodowe

2. Góry i aktywne wulkany

Na granicy Francji i Włoch rozciągają się malownicze Alpy, z najwyższym szczytem Europy Mont Blanc (po włosku Monte Bianco, czyli Biała Góra). Na terenach Włoch znajdziemy też aż cztery aktywne wulkany: najsławniejsze z nich to Etna na Sycylii i Wezuwiusz koło Neapolu. Oba znajdują się na dzisiejszym terenie parków krajobrazowych, otwartych dla turystów. Bez obaw! Choć są to aktywne wulkany, od lat nie zdarzają się ich erupcje. Prawdopodobnie zaobserwujemy tylko dymiące wyziewy wulkaniczne. Za to widok ze szczytu jest absolutnie jedyny w swoim rodzaju!

3. Watykan

Miasto-państwo na terenie Włoch i najmniejsze państwo świata. Już od IV wieku siedziba papieża i innych dostojników Kościoła katolickiego. To tu znajduje się słynna Bazylika Św. Piotra i Kaplica Sykstyńska oraz Muzea Watykańskie, a na placu Świętego Piotra można zobaczyć samego papieża! Do Watykanu co roku przybywają miliony pielgrzymów z całego świata.

Blog włoski symbole narodowe

4. Karnawał wenecki

Wenecja to nie tylko romantyczne podróże gondolą po Canale Grande, ale również organizowany co roku barwny karnawał, który przyciąga tłumy turystów z całego świata. Trwający przez około dwa tygodnie (zwykle na przełomie stycznia i lutego) festiwal poprzedzający początek wielkiego Postu to codzienne widowiskowe pochody osób poubieranych w pomysłowe kolorowe kostiumy i najwymyślniejsze maski kryjące twarze. Wenecki karnawał zachwyca przepychem i  feerią barw. Jeśli znajdziesz się  we Włoszech w okresie karnawału, nie może zabraknąć cię w Wenecji!

Włoskie słówka poznawaj z kursem

Intensywny kurs języka włoskiego

5. Michał Anioł i Leonardo da Vinci

Dwie najbardziej znane na świecie włoskie postaci to bez wątpienia Michał Anioł i Leonardo da Vinci. Pierwszy, malarz i rzeźbiarz to twórca między innymi Piety i Dawida oraz fresków w Kaplicy Sykstyńskiej. Drugi, nazywany człowiekiem renesansu, jest prawdopodobnie najbardziej wszechstronnie utalentowanym człowiekiem w historii świata: był to jednocześnie malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, inżynier, anatom, wynalazca, geolog i rzeźbiarz! Wynalazki wyprzedziły jego czasy: są wykorzystywane właściwie do dzisiaj.

6. Pizza i pasta

Blog włoski symbole narodowe

Kuchnia włoska jest znana na całym świecie: czy istnieje ktoś, kto nigdy nie słyszałby o pizzy albo spaghetti?! Jednak mało kto wie, że dania sprzedawane w Polsce jako pizza mają często niewiele wspólnego z prawdziwą włoską pizzą. Ta podawana jest zawsze na cienkim, chrupiącym cieście i nie ma niewiele dodatków. Składa się głównie z sosu pomidorowego i sera. Nie dodaje się też do niej nigdy ketchupu, a tylko oliwę i świeże zioła. Poza pizzą Włochy słyną z wszelkiego rodzaju dań z makaronem, zwłaszcza spaghetti i lazanii, a także słodkich i aromatycznych deserów, jak kawowe tiramisu i owocowa panna cotta.

7. Dolce Vita i Dolce far niente

Włosi słyną z zamiłowania do „słodkiego nic nie robienia” – nie lubią się przemęczać. Długie, leniwe popołudnia i wieczory przy dobrym jedzeniu i lampce wina (najlepiej na tarasie z widokiem na piękne włoskie krajobrazy) to typowy sposób spędzania wolnego czasu. Chodzi przede wszystkim o to, żeby cieszyć się życiem i dobrze bawić! Kiedy więc będziesz we Włoszech, postaraj się nigdzie się nie śpieszyć. Spędzaj czas przyjemnie, wyluzuj się i prowadź prawdziwe włoskie dolce vita: na pewno wrócisz wypoczęty!

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.