Sprawdzone gry i zabawy językowe dla dzieci

Blog sposoby nauki dla dzieci

Nauka angielskiego dla dzieci – jak do niej zachęcić dziecko?

Nauka języka angielskiego może być ciekawą alternatywą spędzenia wolnego czasu w domu. Co jednak zrobić, gdy staje się koniecznością? Poniżej znajdziesz różne sposoby na ciekawą naukę angielskiego (lub innego dowolnego języka) z wykorzystaniem rzeczy, które masz w domu!

ZABAWY JĘZYKOWE DLA NAJMŁODSZYCH

PLUSZAKOWE ZOO

Wykorzystaj pluszowe zabawki z pokoju dziecka. Dla każdej zabawki przygotuj karteczkę z imieniem lub nazwą zwierzęcia po angielsku. Zależnie od stopnia znajomości języka, możesz:

– przedstawiać pluszowych znajomych, np. Who is this? This is Jenny, the giraffe.
– prosić o wskazanie pluszaka, którego nazwę dziecko widzi na kartce, np. Show me this animal, please. lub Can you show me … ?
– ustawić zwierzęta w różnych miejscach i prosić, by dziecko odpowiedziało na pytanie, gdzie się dana zabawka znajduje – Where is the teddy bear? – lub po prostu je wskazało
– urozmaicić zabawę o dźwięki wydawane przez zwierzęta.

KOLOROWE KREDKI

Chyba w każdym pokoju dziecięcym znajdzie się kolorowanka. Malowanie po numerach jest teraz bardzo popularne wśród dorosłych. Czemu nie wykorzystać kolorowanek do nauki angielskiego? Przygotuj paletę barw wraz z podpowiedziami, np. pomarańczowy (orange) oznacz literą O, czerwony (red) – literą R, żółty (yellow) – Y itd. Wybierz wzór do pokolorowania i zaznacz odpowiednie obszary właściwymi literami. I już! Przekaż dziecku wzór z podpowiedziami oraz materiały malarskie! Do dzieła!

REWIA MODY

Językową rewię mody będzie o wiele łatwiej zorganizować, jeśli w pudle z zabawkami znajduje się lalka i jej ubranka. Jeśli nie, czeka Cię przewietrzenie szafy malucha! Może przy okazji zrobisz przegląd garderoby. Na początek powtórzcie nazwy poszczególnych ubrań i kolorów. Następnie, ubierzcie lalkę, pluszaka lub siebie w wybrane kreacje. Niech dziecko odpowie, jakiego koloru ubrania ma na sobie.

SKLEP

Czy w Twojej kuchni też czekają przygotowane zapasy? A pamiętasz z dzieciństwa zabawę w sklep? Dziś możesz pobawić się ze swoim dzieckiem i powtórzyć:

– nazwy owoców, warzyw, produktów spożywczych – wystarczy, że podpiszesz dostępne produkty i poprosisz małą ekspedientkę lub małego ekspedienta o podanie wybranego produktu w odpowiedzi na pytanie: Can I have … , please?
– liczby – przygotuj ceny produktów i pytaj, ile w sklepie kosztuje How much is / are … ?

Możecie też stworzyć cały sklepowy dialog lub zrobić remanent i policzyć, ile jest warzyw, owoców, paczek makaronu lub czekolad.

MEMORY, DOMINO

Wykorzystaj zdjęcia z gazet, magazynów i czasopism. Wytnij obrazki przedmiotów, osób i zwierząt. Zależnie od poziomu znajomości języka, możecie powtórzyć nazwy przedmiotów, liczebniki, segregować kolorami. Możesz też stworzyć spersonalizowane karty do zabawy w memory lub w domino. Tę grę możesz wykorzystać też ze starszymi dziećmi.

GRY JĘZYKOWE DLA STARSZYCH DZIECI

POST-IT BINGO

Wykorzystaj popularne karteczki samoprzylepne i oklej domowe przedmioty ich nazwami po angielsku. Wyślij dziecko na specjalna misję – zależnie od znajomości języka, niech zbierze w mieszkaniu karteczki z rzeczownikami nie/policzalnymi, albo wszystkie rzeczy zaczynające się na wybraną literę. Możecie stworzyć też domową wersję bingo. Przygotuj kartkę, na której w kwadracie 5 x 5 wypiszesz słowa, które dziecko ma znaleźć w mieszkaniu. Wygrywa, gdy znajdzie słowa tworzące linię pionową lub poziomą. Pamiętaj, by tak ułożyć słowa na planszy, by nie było zbyt łatwo i by poszukiwania trwały jak najdłużej.

CZUJNY OBSERWATOR

Znów możesz wykorzystać zdjęcia. Tym razem wybierzcie takie, na których jest jak najwięcej szczegółów do opisania. Pamiętaj, by tematyka była już wcześniej dziecku znana. Używając zdania I spy with my little eye … / I can see … mówicie, co widzicie na obrazku, np. I spy with my little eye something beginning with F. albo I can see someone who is wearing a hat. Druga osoba musi odgadnąć opisywaną rzecz lub osobę z obrazka.

ZGADNIJ, KTO TO?

Potrzebujesz tylko kartki papieru i pisaka. Potnij kartkę na mniejsze, wypiszecie postaci z bajek czy filmów lub sławne osobistości z historii. Niech każdy wylosuje kartkę, przyklei ją sobie na czoło i zadaje pytania, na które można odpowiedzieć tylko yes albo no, np. Am I girl? Am I real? Am I a princess? Do I know Olaf? Is my name Elsa? Cel? Odgadnąć, kim byliśmy w bajkowej rzeczywistości lub w poprzednim wcieleniu.

MISTRZ SŁOWA

Jeśli masz w domu scrabble, nawet w polskiej wersji językowej, możesz je wykorzystać do ćwiczenia języka obcego. Jak to zrobić? Zależnie od znajomości języka, wylosujcie min. 6 liter. Układajcie słówka z wylosowanych liter. Wygrywa ta osoba, która ułoży więcej słów. Inną wersja tej gry jest dobieranie litery do już wylosowanych i zabawa zaczyna się od nowa. Jak jeszcze można wykorzystać scrabble? Wybierzcie temat, losujcie po jednej literze i podawajcie słowo, które się na nią zaczyna. Kto ułoży więcej słów na wylosowaną literę, wygrywa.

Nie zapomnij też o klasycznym wisielcu lub o kole fortuny. Pamiętasz tę grę? Jeśli nie, dla przypomnienia: wymyślasz słowo, podajesz kategorię tematyczną, rysujesz odpowiednią ilość kresek, a druga osoba podaje litery i próbuje odgadnąć hasło. Jeśli chcesz, możesz przygotować koło, na którym zaznaczysz ilość punktów do wygrania, bankruta lub pole nagrody.

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.