Podawanie godziny

Blog idiomy podawanie godziny

Tym razem mamy dla Was krótki wpis dotyczący podawania godziny. Chociaż zagadnienie wydaje się proste, warto jest odświeżyć podstawowe reguły i nie powielać błędów.

It’s four o’clock. • Jest godzina czwarta.

Najprostsze jest oczywiście podawanie pełnej godziny. Zdanie zaczynamy od zaimka it i czasownika is. Na końcu dodajemy o’clock, chociaż jeśli chcemy skrócić wypowiedź, nie jest to konieczne – wystarczy, że powiemy It’s four.

It’s two p.m. / a.m. • Jest druga po południu / nad ranem.

W przeciwieństwie do języka polskiego, w angielskim nie mówimy o godzinie szesnastej czy dwudziestej. Obowiązuje tam system dwunastogodzinny. Zatem jeśli chcemy doprecyzować, czy chodzi nam o rano, czy popołudnie, dodajemy odpowiednio p.m a.m.

It’s ten past nine. • Jest dziesięć po dziewiątej.

Mówiąc, że jest ileś minut po pełnej godzinie używamy przyimka past – It’s ten past nine.

It’s quarter past five. • Jest kwadrans po piątej.

Tak, jak w polskim, również w angielskim możemy mówić o kwadransach. Kwadrans to quarter. Co ciekawe, tego słówka użyjemy także mówiąc o ćwiartkach czy dwudziestopięciocentówkach.

It’s half past seven. • Jest wpół do ósmej.

Chociaż w języku polskim jesteśmy przyzwyczajeni do mówienia wpół do ósmej, przekładając to zdanie będziemy musieli zmienić perspektywę i powiedzieć, że jest pół godziny po siódmej – It’s half past seven.

It’s twenty to eleven. • Jest za dwadzieścia jedenasta.

W kontekście podawania godzin przeciwieństwem past będzie to, które znaczy tyle co do w języku polskim.

It’s about ten o’clock. • Jest około dziesiątej.

Podając godziny nie zawsze musimy być dokładni – zamiast podawać minuty, możemy po prostu powiedzieć około – about.

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.