Plan nauki języka – wiesz, jak go tworzyć?

Na żółtym tle laptop i zeszyt - plan nauki

 

O tym, czy uda Ci się osiągnąć językowy sukces, decyduje wiele elementów. Tym podstawowym jest umiejętnie przygotowany plan nauki, który pozwala trzymać się obranego kursu i konsekwentnie realizować swoje cele. Zapoznaj się z naszymi podpowiedziami, które pomogą Ci spełnić marzenie o opanowaniu języka obcego.

 

1. Plan nauki – zacznij od motywacji.

Odpowiednia motywacja to podstawa. Dlatego poświęć chwilę i zastanów się nad powodami, dla których chcesz zrealizować taki czy inny plan. W momentach kryzysowych przywołanie myśli przewodniej pozwoli Ci pokonać trudności i zniechęcenie.

 

2. Zamień muszę na chcę.

Realizacja każdego planu wymaga odpowiedniego nastawienia. W praktyce oznacza to zwrócenie uwagi na słowa, które wypowiadamy w ciągu dnia. Dlatego, jeśli zamierzasz skutecznie uczyć się języka obcego, działaj z perspektywy chcę. Ta, z pozoru, błaha zmiana wpłynie pozytywnie na Twoją sprawczość i dalsze efekty.

 

3. Wyznacz językowy cel. 

Pozytywnie nastawieni możemy przejść do określenia naszego (realnego!) celu. Najprościej więc zadać sobie pytanie, co chcemy osiągnąć w konkretnym czasie. Czy jest to zdobycie certyfikatu językowego, umiejętność lepszego komunikowania się w pracy, a może nauczenie się języka w związku z przeprowadzką za granicę?

 

4. Twórz plan nauki metodą małych kroków.

Główny cel ustalony? W takim razie, zgodnie z japońską metodą Kaizen, podziel go na te mniejsze i ucz się na mniejszych partiach materiału. To pozwoli Ci precyzyjnie i bez większego wysiłku rozplanować zadania do wykonania w ustalonym czasie. Jeśli więc na przykład Twoim najważniejszym celem jest poprawienie znajomości języka angielskiego dla biznesu, wyznacz sobie konkretne obszary tematyczne, jak na przykład słownictwo z zakresu zarządzania projektami, i, krok za krokiem, przechodź przez kolejne lekcje. W ten sposób zwiększysz szansę na ich opanowanie oraz zaoszczędzisz sobie niepotrzebnego stresu.

 

5. Określ realne ramy czasowe.

Wyznacz własną porę dnia na naukę. Dołóż do tego regularność, regularność i jeszcze raz regularność! Dzięki niej język obcy na dobre rozgości się w Twoim świecie.

 

6. Wybierz własną metodę.

Do wyboru masz wiele możliwości – począwszy od indywidualnych lekcji z lektorem, skończywszy na stacjonarnych zajęciach w grupach. Wszystko zależy od Twoich preferencji i wymagań – przemyśl to dobrze. Jeśli cenisz sobie wygodę i niezależność, postaw na kompleksowe kursy online, dzięki którym możesz uczyć się w dowolnym czasie i miejscu.

 

 

Kurs języka angielskiego

 

W regularnej nauce pomoże Ci kurs: angielski online!

 

 

7. Stawiaj na różnorodność.

Choć plan nauki języka obcego powinien uwzględniać takie części, jak gramatyka, wystrzegaj się monotonii w doborze ćwiczeń. Nuda zabija przecież wszelką kreatywność i zniechęca do dalszych działań. Rozwijaj więc swoją ciekawość poznawczą poprzez miksowanie metod i eksperymentowanie, a zobaczysz, że na efekty nie trzeba będzie długo czekać. A jeśli lubisz nowoczesne kompleksowe rozwiązania, nie wahaj się korzystać z językowych kursów online. Dzięki nim nie musisz martwić się o odpowiedni dobór tematów, planowanie czy powtórki słownictwa. Wystarczą tylko dobre chęci oraz smartfon lub komputer.

 

8. Nagradzaj się.

Niewątpliwie sukces wymaga zarówno wysiłku, jak i zaangażowania. Nie zapominaj jednak o nagradzaniu się za wszelkie postępy. Doceniaj swoje wysiłki i dbaj o swój dobrostan, który przełoży się na dalsze wyniki.

 

Jeśli chcesz ułatwić sobie naukę, polecamy Ci planery językowe

 

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.