Niezgadzanie się w trakcie rozmowy – przydatne zwroty

Blog idiomy niezgadzanie się

W trakcie dyskusji nie zawsze mamy takie samo zdanie jak nasz rozmówca. Nie powinno być to jednak powodem do sprzeczek. W celu poznania uprzejmego i asertywnego wyrażania własnej opinii po angielsku, przygotowaliśmy kilka gotowych zwrotów, których można użyć w trakcie konwersacji.

I don’t agree with you. • Nie zgadzam się z tobą.

Najprostszym i najbardziej podstawowym zwrotem, który może zakończyć bezowocną dyskusję jest: I don’t agree with you. Używając go, nie podajemy powodu niezgody, tylko informujemy o odmiennej opinii.

I have a different opinion. • Mam inne zdanie.

Kiedy mamy inną opinię niż nasz rozmówca i mamy ochotę mu ją przedstawić, możemy użyć podstawowej frazy: I have a different opinion.
Takim zdaniem w uprzejmy sposób pokażemy, że nie zgadzamy się z drugą osobą, ale też przedstawimy nasz punkt widzenia.

I beg to differ. • Ośmielę się nie zgodzić.

I beg to differ jest zwrotem bardziej formalnym niż dwa powyższe, ale z powodzeniem możemy używać go także w trakcie codziennych rozmów z przyjaciółmi czy rodziną.

I’m afraid I must disagree. • Obawiam się, że nie mogę się zgodzić.

Mówiąc I’m afraid I must disagree sugerujemy rozmówcy, że nie mamy ochoty na konflikt, ale nie podzielamy jego opinii.

I can’t back your opinion. • Nie mogę poprzeć twojej opinii.

I cant’t back your opinion wyraża całkowite nie zgodzenie się z drugą stroną i nie zachęca do prowadzenia dalszej dyskusji. Używając takiej frazy możemy całkowicie zakończyć rozmowę.

I agree to disagree.• Śmiem się nie zgodzić.

I agree to disagree jest zwrotem bardzo uprzejmym. Sugeruje, że w pewnym stopniu zgadzamy się z drugą osobą i rozumiemy jej opinię, ale nie podzielamy jej. Używając takiego zwrotu, informujemy rozmówcę, że szanujemy i respektujemy jego zdanie.

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.