Nauka języka. Czy też popełniasz te błędy?

Kobieta przy biurku - nauka języka

 

 

Uczysz się już od kilku dobrych lat lub miesięcy, a nadal nie widzisz efektów? Nauka języka spędza Ci sen z powiek, a jedynym jej rezultatem są coraz dłuższe listy nowych słówek, których i tak nie pamiętasz lub lista wyjątków do wykucia na pamięć? Wciąż odczuwasz opory lub nawet strach przed mówieniem w języku obcym?

Jeśli odpowiedź na co najmniej jedno z powyższych pytań jest pozytywna, koniecznie sprawdź listę złych nawyków, które być może są obecne w Twojej nauce języka. Rozpraw się z nimi raz na zawsze i zacznij cieszyć się znajomością języka.

 

1. Tworzysz niekończące się listy słów, których nie znasz.

Oglądając film lub serial, robisz pauzę, by zapisać każde słowo? Czytając książkę lub artykuł sprawdzasz każde słowo w słowniku? Chyba każdy, kto kiedykolwiek uczył się języka obcego, czytając tekst, podkreślał nowe słówka. Jest to na pewno pomocne, gdy naszym głównym celem jest rozbudowanie słownictwa. Jednak ten nawyk zabiera całą przyjemność i nauka języka zaczyna kojarzyć Ci się z tym, czego jeszcze nie wiesz. 

Rozwiązanie: Skup się na tym, co rozumiesz.

O wiele lepiej sprawdza się tzw. metoda zielonego ołówka, która polega na zakreślaniu wszystkiego, co rozumiemy. Zamiast wywoływać w nas poczucie zwątpienia podbudowuje naszą językową pewność siebie, tak istotną podczas aktywnej komunikacji. Poza tym, warto zdawać sobie sprawę, że do skutecznej komunikacji wystarczy nam ok. 1000 słów i zwrotów.

 

2. Nie chcesz popełnić żadnego błędu.

Jak wiadomo. największą zmorą wszystkich adeptów językowych jest poczucie dyskomfortu podczas rozmowy w języku obcym. Niektórzy odczuwają lekki stres, inni – paraliżujący strach przed mówieniem. Uważasz, że możesz zacząć mówić i aktywnie posługiwać się językiem, dopiero gdy opanujesz wszystkie konstrukcje gramatyczne, 3000 słów oraz 500 idiomów. Strach przed popełnieniem błędu paraliżuje Cię i nie pozwala na swobodny udział w konwersacji.

Rozwiązanie: Pozwól sobie na błędy.

Wymagamy od siebie bezwzględnej poprawności językowej na każdym kroku. I to podcina nam skrzydła. Daj sobie przestrzeń na popełnianie błędów. Skoro się uczysz, wiadomym jest, że mogą zdarzyć się drobne potknięcia. Najważniejsze jest skuteczne przekazanie komunikatu i dogadanie się. To jest nadrzędny cel komunikacji. Doskonalenie umiejętności konwersacji zawiera w sobie umiejętność uczenia się na własnych błędach – nauka języka nie jest od nich wolna.

 

3. Podczas rozmowy tłumaczysz w 100% z języka polskiego.

Bez wątpienia rozmowa w języku obcym jest jednym z najbardziej stresujących momentów. Gdy dodasz do tego wysoko postawioną poprzeczkę w postaci idealnie oddanego tłumaczenia z języka polskiego na obcy, mamy gotowy przepis na katastrofę.

Rozwiązanie: Używaj prostszych słów i konstrukcji.

Ta rada dotyczy zwłaszcza osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki i nie są jeszcze na poziomie średnio zaawansowanym. Posługując się językiem ojczystym, posiadasz już znajomość różnorodnego słownictwa oraz cały wachlarz środków stylistycznych i retorycznych, których używasz bezwiednie podczas rozmów. Pamiętaj, żeby nie tłumaczyć jeden do jednego z języka polskiego. Oszczędzisz sobie nerwów i frustracji. Przecież na samym początku najważniejsze jest, by się porozumieć. Im więcej doświadczenia i wiedzy zdobywasz, tym Twoje zdania i wypowiedzi będą coraz bardziej kwieciste i skomplikowane.

 

4. Nauka języka kojarzy Ci się z nudą.

Nauka języka dawno Ci się znudziła, ale skoro masz podręcznik lub zbiór testów, nadal dzielnie, choć z coraz mniejszą chęcią i coraz rzadziej, zaglądasz do książki.

Rozwiązanie: Odkryj pasję do nauki.

Zapomnij o nudnych lekcjach w szkole, podręcznikach przerabianych temat po temacie, rozdział po rozdziale. Odkryj swój ulubiony sposób na naukę języka. Znajdź formę, która sprawia Tobie najwięcej frajdy. Czy to nauka z fiszkami, kursem online lub przez słuchanie podcastów lub czytanie książek. Wykorzystuj możliwości, jakie daje Internet i nieograniczony dostęp do różnorodnych materiałów oraz do native speakerów. Znajdź swój sposób na atrakcyjną i pasjonującą naukę, ale jednocześnie wspieraj ją innymi materiałami.

 

5. Korzystasz wciąż z tych samych materiałów.

Nauka Ci się już dawno znudziła, ale skoro masz podręcznik lub zbiór testów, nadal dzielnie choć z coraz mniejszą chęcią, korzystasz z książki.

Rozwiązanie: Korzystaj z różnorodnych materiałów.

Mimo wszystko nie zamykaj się na jedną jedyną ulubioną formę nauki. Nawet jeśli uwielbiasz rozwiązywać ćwiczenia gramatyczne bądź korzystać z fiszek, by poznać nowe słownictwo, pamiętaj, że język to nie tylko ten element, na którym się skupiasz. By rzeczywiście poznać język obcy, musisz korzystać z różnorodnych materiałów: nagrań audio, filmów, artykułów, książek, wpisów na blogach. Im bardziej różnorodne formy, tym lepiej.

 

6. Chcesz nauczyć się wszystkiego jednocześnie.

Podczas nauki robisz kilka rzeczy równocześnie. Słuchając nagrań, notujesz nowe słówka i analizujesz zastosowane struktury gramatyczne. Nie skupiasz się na jednej umiejętności, tylko bawisz się w multitasking, który niestety nie sprawdza się w przypadku nauki języka obcego.

Rozwiązanie: Ćwicz jedną wybraną umiejętność.

Gdy uczysz się słownictwa, skup się na słowach i zwrotach, oczywiście w kontekście ich użycia. Gdy analizujesz zasady gramatyki, nie tłumacz wszystkich nowych słów, jakie widzisz w przykładach lub w ćwiczeniu. Jeśli ćwiczysz rozumienie ze słuchu lub tekstu, wyciągnij jak najwięcej tego, co rzeczywiście rozumiesz i zapomnij o sprawdzaniu każdego słowa – na to przyjdzie odpowiedni moment.

 

7. Robisz tylko tyle, ile musisz.

Oczywiście każdy wielbiciel języków obcych wie, że sama obecność na zajęciach nie wystarczy, by osiągnąć założone cele. Zrobienie jednego ćwiczenia na dany temat nie sprawi, że opanujesz wybrane zagadnienie. Spodziewamy się niesamowitych efektów przy minimalnym nakładzie pracy, a później przychodzi rozczarowanie i zniechęcenie. 

Rozwiązanie: Pracuj samodzielnie.

W nauce języka wykonanie bezwzględnego minimum ćwiczeń może jedynie o mały krok przybliżyć Cię do sukcesu językowego. Niestety poznawanie języka wymaga nakładów pracy i czasu oraz pokładów cierpliwości i wytrwałości. Żeby zgłębić niektóre zagadnienia, konieczne jest czasami wykonanie kilkunastu ćwiczeń. Żeby poczuć się pewnie, opowiadając o wybranym temacie, trzeba będzie przeczytać kilka artykułów bądź wysłuchać kilku nagrań i opanować słownictwo. Twój sukces zależy najbardziej od Twojego zaangażowania i pracy własnej.

 

8. Słówka uciekają z pamięci.

Czy żeby rozbudować słownictwo, wystarczy jeden raz nauczyć się na pamięć słówek? Jest to sprawdzony przez pokolenia uczniów i studentów sposób na opanowanie jakiegoś zagadnienia: zakuć-zdać-zapomnieć. Niestety, podczas nauki języka w ogóle się nie sprawdzi.

Rozwiązanie: Powtarzaj.

By czas spędzony na nauce i włożony wysiłek przyniosły efekty, należy poznany materiał powtarzać. Możesz korzystać z różnych systemów i dostępnych na rynku rozwiązań, czy to w postaci aplikacji, kursów online z wbudowanym mechanizmem powtórek czy też gotowych zestawów fiszek. Możesz też tworzyć własne fiszki, które nie tylko umożliwią powtarzanie słownictwa, ale również przez samo ich stworzenie zaktywizujesz proces nauki. To samo dotyczy gramatyki.

 

Rozważ mobilne rozwiązania w postaci kursów online

 

9. Uczysz się z doskoku.

Wszyscy żyjemy intensywnie i ciągle gdzieś się spieszymy. W związku z tym na przyjemności i rozwijanie zainteresowań mamy mało czasu. Trudno jest spodziewać się efektów nauki, jeśli nie znajdziemy na nią minimum kilkunastu minut w ciągu dnia. Robiąc kilka rzeczy jednocześnie możemy zapomnieć o jakichkolwiek rezultatach, co sprawia, że po jakimś czasie już nawet nie próbujemy się zmagać z językiem obcym.

Rozwiązanie: Planuj.

I nie chodzi tu o ułożenie programu indywidualnego kursu językowego. Pamiętaj, że aby nauka języka była skuteczna, musisz stworzyć dla niej optymalne warunki. Dlatego zaplanuj w ciągu tygodnia jedną lub kilka sesji na naukę języka. Jest to bardzo ważne, żeby móc się w pełni skupić. W przeciwnym razie nauka nie przyniesie wielu efektów.

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.