Komplementy w języku angielskim

Blog idiomy komplementy

Każdy z nas czasem lubi usłyszeć kilka miłych słów, dlatego warto prawić innym komplementy. Nie dość, że sprawimy przyjemność drugiej osobie, to jeszcze dzięki jej uśmiechowi, nam poprawi się humor.
Z myślą o tym, przygotowaliśmy dla Was kilka sposobów, w jakie możecie powiedzieć coś miłego.

You did a good job! • Dobra robota!

Jeśli chcemy powiedzieć komuś, że wykonał dobrą robotę, użyjemy zwrotu „You did a good job!”. Możemy też skrócić go do „Good job!” lub inaczej „Well done”.

What a nice apartment. • Ależ piękne mieszkanie.

W przypadku prawienia komplementów bardzo przydatną konstrukcją jest what + rzeczownik. W takim kontekście słówko what oznacza „ależ”, „cóż za”.

This cake is delicious! • To ciasto jest przepyszne!

W przypadku komplementowania czyjegoś dania, wypieku, warto zapamiętać słówka: delicious (pyszny), yummy (mniam, przepyszny), tasty (smaczny).

Wow, you look stunning! • Wow, wyglądasz zachwycająco!

Do wyrażenia aprobaty, zachwytu, warto jest użyć też prostych słówek, takich jak wow oraz yowza czy wowzers. Trzeba jednak pamiętać, aby używać ich jedynie w sytuacjach nieformalnych.

Nice car. Is is yours? • Świetny samochód. Twój?

Komplementując, możemy używać też prostych, podstawowych słówek, takich jak nice (świetny), super (super) czy cool (fajny).

Awesome film! • Kapitalny film!

Tak jak wtedy, gdy chcemy skomplementować czyjąś kuchnię, również w kontekście filmów czy książek warto zapamiętać kilka przymiotników. Na pewno przydadzą się Wam: awesome (kapitalny), wonderful (wspaniały), gripping (wciągający) i noteworthy (godny uwagi).

I really like your dress. • Naprawdę podoba mi się twoja sukienka.

Nieoceniony jest też czasownik uwielbienia like dzięki któremu wyrazimy naszą opinię.

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.