Jak utrzymać motywację na stale wysokim poziomie?

Blog sposoby nauki motywacja

Motywacja do nauki  języka obcego jest niezbędna, aby osiągnąć zadowalające rezultaty. Owszem, możesz  zmusić się do nauki angielskiego przez dzień lub dwa, a może nawet tydzień. Ale jeśli tak naprawdę nie masz na to najmniejszej nawet ochoty i nie widzisz w tym sensu, nie wróżymy ci niestety powodzenia.

Nauka nowego języka, tak jak uprawianie sportu, praca albo jakakolwiek inna aktywność, którą się w życiu podejmuje, musi wiązać się z wewnętrznym przekonaniem o tym, że ma to sens i sympatią do tego, co się robi. Czyli krótko mówiąc: motywacją. W innym wypadku bardzo szybko traci się zapał. Na początku – owszem – mamy dużo chęci, ale im więcej czasu mija, tym jest trudniej. Często entuzjastyczny pomysł „nauczę się języka” owocuje zakupem nowego podręcznika i przerobieniem z niego… tylko kilku lekcji, bo w tzw. międzyczasie tracimy motywację, jeśli nie jest ona stale umiejętnie podsycana. Tak już jest skonstruowany nasz mózg!  

Potrzebujesz motywacji do ćwiczeń? Zacznij kompleksową naukę angielskiego online!

Intensywny kurs języka angielskiego

Jeśli zbyt często przekładasz naukę na następny dzień, albo już od bardzo dawna nie zasiadłeś do nauki angielskiego, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Poznaj siedem prostych wskazówek, które pomogą Ci zmobilizować się do nauki języka obcego i rzeczywiście uczyć się go regularnie. Nawet wtedy, kiedy minie już pierwszy zapał.

Wzbudź w sobie motywację do nauki języka.

Dlaczego postanowiłeś zacząć się uczyć angielskiego lub innego języka? Co jest twoją motywacją? Ważne jest znalezienie celu naszej nauki oraz zrozumienie jej prawdziwej wartości. Zagraniczny wyjazd, interesująca kultura danego kraju, oglądanie ulubionych seriali bez napisów, praca wymagająca znajomości danego języka, znajomi z innych państw? Powodów może być bardzo wiele. Poświęć czas na stworzenie listy korzyści płynących z umiejętności posługiwania się wybranym językiem obcym.

Pamiętaj o swojej motywacji.

Przygotuj specjalną tablicę motywującą Cię do codziennej nauki. Bez względu na to, jaki jest Twój cel: wyjazd, awans w pracy, większa ilość poznanego słownictwa, zdany egzamin językowy. Zwizualizuj swój cel i miej go codziennie przed oczami. Wtedy regularne powracanie do języka obcego nabierze jeszcze większego sensu.

Blog sposoby nauki motywacja

Nauka to proces.

Nie od razu Rzym zbudowano. Błędy są oczywistą częścią nauki i nie powinno to nikogo dziwić. Zwracaj na nie uwagę, zapisuj je, ale absolutnie się z tego powodu nie zrażaj. Każda nieużywana umiejętność jest w końcu zapominana. Nie spoczywaj na laurach. Polub naukę języka i wprowadź ją na stałe do planu tygodnia, a motywacja nie będzie już tak bardzo potrzebna.

Rób małe kroki, ale systematycznie.

Podstawowym warunkiem skutecznej nauki języka obcego jest systematyczność. Pamiętaj, że nawet 15 minut poświęcone na Twój ulubiony język każdego dnia przyniesie efekty. W przypadku codziennej wytrwałej pracy rezultaty będą o wiele trwalsze niż efekty zrywów raz na miesiąc. Motywacja do nauki języka wpływa więc nie tyle na ilość pracy, ile na jej częstotliwość.

Zaplanuj swoją naukę.

Ustal sobie tygodniowy/miesięczny cel. Codziennie, pod koniec dnia zapisz, ile czasu trwała nauka. Jakie słówka, zwroty były dziś interesujące. Co sprawiło najwięcej kłopotu. Niech stanie się to Twoją rutyną.

Nagradzaj się.

Uczysz się, zdobywasz nową wiedzę, ciężko pracujesz. Realizacja długoterminowych celów to duże wyzwanie. Podziel cały materiał na mniejsze etapy i przygotuj adekwatne nagrody. Za zrealizowanie planu miesięcznego nagroda może być większa. Da Ci to paliwo do dalszej nauki

Chcesz poznawać angielskie słówka nie wychodząc z domu? Ucz się słówek online!

Intensywny kurs języka angielskiego

Pochwal się znajomym, aby wzmocnić motywację.

Opowiedz przyjaciołom, rodzinie, że uczysz się języka obcego. Pochwal się swoimi celami. Wspólnie sprawdzajcie postępy w nauce. Jest to wspaniała motywacja, kiedy zaczynasz być odpowiedzialny przed inną osobą, że podjąłeś wyzwanie. wtedy chcesz to zrobić nie tylko dla siebie, ale i dla tej drugiej osoby. To zobowiązuje!

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.