Jak uczyć się niemieckiego z seriali?

Blog niemiecki nauka z seriali

Niemieckie seriale to wspaniałe źródło przydatnych niemieckich słówek i wyrażeń, a ich oglądanie to sposób, aby osłuchiwać się z językiem, jednocześnie się ucząc. Nawet nie znając jeszcze wcale niemieckiego spokojnie można nauczyć się co najmniej kilku lub nawet kilkunastu słów lub zapamiętać całe zdania i wyrażenia. I to nawet  oglądając niemiecki serial tylko dla przyjemności, bez żadnej intencji, aby się w ten sposób uczyć. Tylko pomyśl, ile możesz się w takim razie nauczyć, oglądając seriale po niemiecku bez lektora, świadomie chcąc jak najwięcej z niego zapamiętać! Istnieją też seriale do nauki niemieckiego specjalnie stworzone z myślą o tych, którzy uczą się języka. Takie seriale polecamy dla początkujących. Jeśli znasz już język co najmniej na poziomie średnio zaawansowanym lepiej będzie, gdy wybierzesz zwykłe seriale niemieckie – nauczysz się dużo więcej, a i fabuła ma szansę być ciekawsza.

Potrzebujesz solidnej powtórki niemieckiego? A może dopiero zaczynasz się uczyć? Wypróbuj naukę niemieckiego online!

Jak oglądać niemieckie seriale, aby było to nie tylko przyjemne, ale i pożyteczne?

Wybieraj seriale niemieckie w oryginalnej wersji językowej.

Oglądanie ich z polskim lektorem raczej nie przyniesie oszałamiających rezultatów. Owszem, można wtedy wychwycić i zapamiętać kilka pojedynczych zwrotów, ale to zdecydowanie za mało. Wybierz więc wersję z polskimi napisami lub – jeśli już lepiej znasz niemiecki – niemieckimi napisami, czyli po prostu transkrypcją tekstu.

Wybierz taki niemiecki serial, który Cię zainteresuje.

Najważniejsze, to się wciągnąć! Gdy już spodoba ci się fabuła takiego serialu, sam/a będziesz chciała oglądać dalej. A tym samym, coraz lepiej osłuchiwać się z niemieckim. Bez wysiłku.

Dostosuj poziom serialu do nauki niemieckiego.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z niemieckim, wybierz serial dla osób uczących się tego języka: specjalne takie serie wyprodukowały np. BBC i Goethe Institut.

Chcesz więcej rozumieć z niemieckich seriali? Poznaj więcej niemieckich słówek!

Ucz się, ale czerp też przyjemność z oglądania

Oczywiście ideałem byłoby sprawdzanie każdego niemieckiego słowa lub zwrotu, którego nie znasz, w słowniku, lub zapisywanie go na kartce. W praktyce jest to jednak mało realne. Oglądanie 30-minutowego odcinka mogłoby wtedy niespodziewanie potrwać aż kilka godzin! Ponadto, pewnie szybko znudziłaby Ci się taka metoda nauki. Lepiej więc cieszyć się po prostu oglądaniem. Chodzi przecież przede wszystkim o osłuchiwanie się z językiem.

ALE: Dobrym pomysłem jest zwracanie uwagi na szczególnie często powtarzające się niemieckie zwroty. Pewnie „chcąc-nie chcąc” je zapamiętasz, ale możesz tez założyć specjalny zeszyt i w nim notować takie wyrażenia.

Jakie są najlepsze seriale do nauki niemieckiego?

Dla początkujących:

Blog niemiecki nauka z seriali

Dla bardziej zaawansowanych:

W niemieckiej telewizji większość filmów i seriali jest dubbingowana, bez problemu znajdziesz więc również seriale innej produkcji, np. amerykańskie, w niemieckiej wersji językowej. Paradoksalnie nie musisz więc ograniczać się do niemieckich seriali, aby uczyć się niemieckiego. Nie ma więc na co czekać: wybierz, co chcesz oglądać i do dzieła!

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.