Jak pytać o plany w języku angielskim?

Blog idiomy plany

Pytania o plany to nie tylko okres wakacji i urlopów, ale także codzienne spotkania ze znajomymi, praca, czy organizacja życia rodzinnego. Dlatego też  przychodzimy wam z pomocą i proponujemy listę pytań w języku angielskim.

What are you planning to do this summer? • Co planujesz robić tego lata?

W rozmowach o przyszłości bardzo użyteczny jest czas Present Continous. Kiedy chcemy zapytać o plany, harmonogramy i zamiary bez wahania możemy go zastosować.

Do you mean do call him? • Zamierzasz do niego zadzwonić?

Konstrukcja mean to do something (zamierzać coś zrobić) jest bardzo przydatna w rozmowach o przyszłości, planach.

I’ve already bought the tickets. How about you? • Ja już kupiłam bilety. A ty?

Równie praktyczne może okazać się krótkie pytanie How about you? (A ty?). Kiedy opowiemy naszemu rozmówcy o naszych zamiarach, używając tego zwrotu zachęcimy go do podzielenia się swoimi planami.

Have you already made plans for holidays? • Masz już plany na urlop?

Czasownik to make (robić) niewątpliwie jest bardzo wszechstronny – wystarczy połączyć go z rzeczownikiem plans (plany) i otrzymamy bardzo często powtarzaną kolokację znaczącą: planować, czynić plany.

What do you intend to do? • Co zamierzasz zrobić?

Intend to do something jest konstrukcją synonimiczną do mean to do something. Możemy używać ich wymiennie – należą do tego samego rejestru językowego.

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.