Jak przypomnieć sobie zapomniany język?

Blog sposoby nauki powtórzenia

Zapomniany język obcy to często problem, zwłaszcza wśród osób, które liceum i studia już dawno mają za sobą. W szkole angielski lub inny język był obowiązkowy, na studiach trzeba było zaliczyć egzamin językowy, ale potem… nie chodzimy już na kursy językowe, a jeśli w pracy nikt nie wymaga od nas podnoszenia kwalifikacji w tym zakresie, całymi latami nie mamy w ogóle kontaktu z angielskim. A nieużywana wiedza niestety szybko „wyparowuje” nam z głowy. Jeśli przez kilka lat nie stosujesz języka obcego, którego się wcześniej nauczyłeś, zapominasz. Oczywiście nie całkowicie (wtedy nauka nie miałaby dużego sensu), ale zwyczajnie wychodzisz z wprawy, „ucieka” ci część słówek i co bardziej zawiłych konstrukcji gramatycznych.

Po kilku latach, gdy chcesz coś powiedzieć w dawno nieużywanym języku, brakuje Ci słów, nie wiesz, jakiego czasu gramatycznego i jakich konstrukcji użyć… Niestety, tak to działa! Trzeba stale ćwiczyć i rozmawiać w języku obcym, żeby nie wyjść z wprawy.

Nie wiesz, od jakiego poziomu zacząć? Wybierz pakiet do kompleksowej nauki angielskiego!

Intensywny kurs języka angielskiego

Jeśli jest za późno na takie rady, bo już wydaje ci się, że prawie całkowicie zapomniałeś język angielski albo inny język, podpowiemy ci teraz co zrobić, żeby go sobie przypomnieć. Bo nigdy nie jest tak, że zapomina się nieodwołalnie i absolutnie wszystko.

Zapomniałeś język? Odnów swoją motywację.

Pierwszym krokiem do podjęcia skutecznej nauki jest silna motywacja. Zanim zabierzesz się za odświeżanie języka, do którego wracasz po dłuższej przerwie, dobrze jest odkryć ją w sobie na nowo. Dodaj do tego powód, który sprawia, że teraz chcesz przypomnieć sobie język. Teraz, podwójnie zmotywowany, na pewno osiągniesz sukces w nauce.

Przypomnij sobie język, korzystając z własnych notatek.

Nauka z własnych notatek, nawet tych sprzed lat, zawsze jest skuteczniejsza, niż z gotowych materiałów, np. z podręcznika. Przeglądając to, co sami zapisaliśmy, z łatwością wejdziemy w ten sam tok myślenia, co przed laty, gdy ten materiał przerabialiśmy. W końcu kto mógłby lepiej zrozumieć Twoje skróty myślowe i przykłady, niż ty sam. Odszukaj więc stare zeszyty i podręczniki i zacznij przypominać sobie zapomniany język.

Blog sposoby nauki powtórzenia

Polecamy też kursy online na platformie Multikurs.pl – aż 11 języków do wyboru! Sprawdź ofertę»

Na początek zrób powtórkę, ale dodaj nowe elementy.

Nie ma sensu uczyć się skomplikowanych konstrukcji gramatycznych, jeśli nie pamiętasz np. jak konstruować pytania. Najpierw wróć do podstaw! Żeby nie było nudno i aby uniknąć wrażenia stania w miejscu, dodaj nieznane do znanego. Czyli np. powtarzając budowę zdania, zamiast najprostszych zdań typu Ala ma kota wybieraj trudniejsze słówka, najlepiej takie, których jeszcze nie znasz.

Zanurz się w angielskim, aby przypomnieć sobie język.

Puść sobie muzykę w tym języku, który chcesz sobie przypomnieć, poczytaj wiadomości w Internecie, obejrzyj film albo program informacyjny… wszystko po to, żeby na nowo wejść w klimat tego języka, przypomnieć sobie, jak on brzmi, zobaczyć, ile rozumiesz. Może z Twoją znajomością tego języka nie jest aż tak źle, jak Ci się wydawało i mimo, że dawno nie miałeś kontaktu z językiem, całkiem sporo pamiętasz?

Chcesz poznawać angielskie słówka nie wychodząc z domu? Ucz się słówek online!

Intensywny kurs języka angielskiego

Sprawdź, ile  z języka rzeczywiście zapomniałeś, a ile zostało ci w głowie.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie należy rozwiązywać testów poziomujących od razu, gdy postanowimy wrócić do nauki dawno nie używanego języka obcego. Wyniki mogłyby być nieco zafałszowane: dużo niższe, niż już dosłownie po kilku dniach powtórek i kontaktu z językiem. Daj więc sobie taką szansę. Przez tydzień powtarzaj i słuchaj, oglądaj, czytaj, a dopiero potem rozwiąż test poziomujący. Wyniki mogą Cię pozytywnie zaskoczyć! Potem możesz już rozpocząć solidną naukę, ambitnie: na właściwym dla Ciebie poziomie.

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.