Jak oszczędzać na nauce języka obcego?

Jak oszczędzać na nauce języka

 

 

Czy naprawdę da się oszczędzać na nauce języka i robić postępy? Odpowiedź na to pytanie nurtuje wiele osób, które chcą się uczyć, ale niekoniecznie za miliony milionów 😉 Im też odpowiadamy: tak, ale pod pewnym warunkiem. W planie tym nie może zabraknąć bowiem determinacji do samodzielnej nauki i uczynienia języka obcego nieodłącznym towarzyszem swojej codzienności.

 

Czy każdemu opłaca się oszczędzać na nauce?

Zwróć uwagę na dwie kwestie: Twój poziom znajomości języka oraz zaangażowanie i czas, jakim dysponujesz. Jeżeli jesteś na początku ścieżki językowej, wsparcie nauczyciela może być istotne. Pamiętaj również o tym, by mierzyć siły na zamiary. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze i korzystać z bezpłatnych materiałów, musisz dysponować czasem, by je wyszukiwać.

 

Oszczędzać na nauce – co to znaczy?

Ekonomiczne podejście do nauki języków obcych to przede wszystkim bazowanie na tym, co jest już dostępne bądź znajduje się w zasięgu ręki. A jest bardzo wiele – codziennych językowych okazji. Sprawdź nasze podpowiedzi, jak oszczędzać na nauce języka i uczyć się skutecznie.

 

Co możesz zrobić w domu?

Stwórz swoją językową przestrzeń, zapisz na karteczkach samoprzylepnych obcojęzyczne nazwy wszystkich mebli i sprzętów, a następnie poobklejaj nimi każdy z nich. A jeżeli brakuje Ci towarzyszy do konwersacji, mów w języku obcym do siebie lub do odbicia w lustrze 😉

 

Korzystanie ze smartfona i urządzeń elektronicznych

Zmień język w telefonie, tablecie, laptopie czy w smartwatchu. Dzięki temu nauczysz się wielu przydatnych słów i zwrotów z zakresu funkcjonalności danego urządzenia.

 

Korzystanie z mediów społecznościowych

  • Facebook 

Przeglądanie kolejnych stron Facebooka może być zajęciem produktywnym w kontekście nauki języków. Aby faktycznie tak było, i w tym przypadku zacznij od zmiany języka. W ten sposób łatwo przyswoisz słownictwo zawarte w ulubionych profilach i funkcjach serwisu. Poza tym Facebook to kopalnia ciekawostek językowych, które urozmaicą codzienną naukę. Korzystaj z materiałów udostępnianych przez wydawnictwa czy profile językowe. Nie zapomnij również o możliwościach grup językowych – znajdziesz w nich między innymi porady dla osób uczących się samodzielnie.

 

  • Instagram

Instagram to nie tylko piękne zdjęcia, ale również źródło wielu językowych inspiracji. Wykorzystuj do nauki profile językowe, zagraniczne stories ulubionych influencerów, piosenkarzy czy aktorów oraz śledź treści oznaczone hashtagami: #studygram, #studymotivation. Możesz także zadawać pytania podczas sesji Q&A.

 

  • YouTube

Personalizowane treści na YouTube pozwalają osłuchać się z językiem z kanałów, które naprawdę Cię interesują. Jeśli nie czujesz się pewnie, włącz subtitles – dostępne w języku oryginalnym lub w tłumaczeniu na polski.

Więcej informacji, również na temat samodzielnej nauki języka biznesowego, znajdziesz tutaj

 

Spotkania towarzyskie

Jak jeszcze oszczędzać na nauce? Spróbuj angielskich konwersacji z koleżanką przy kawie. To naprawdę świetny pomysł. Oczywiście najlepiej by było, gdyby Twój rozmówca biegle władał językiem, którego się uczysz lub przewyższał Cię poziomem jego zaawansowania. Nie przejmuj się jednak, jeśli jest inaczej. Każda próba rozmowy, nawet z osobą średnio zaawansowaną, ma służyć przede wszystkim przełamaniu bariery językowej. W tym celu nie zapomnij również o możliwościach Internetu (Zoom, Skype, grupy na Facebooku).

 

Spędzanie wolnego czasu

Lubisz oglądać seriale? W takim razie wybierz takie, które posłużą Ci również do nauki. Wystarczy, że włączysz obcojęzyczne napisy. Jeśli należysz do osób średnio zaawansowanych, może Cię nieco przytłaczać szybkość wypowiadanych dialogów, dlatego takie wsparcie jest jak najbardziej zasadne. Poza tym zajrzyj do seriali z lat 80. i 90. – wiele z nich idealnie nadaje się do nauki języka. Wolniejsze tempo czy łatwo wpadające w ucho kwestie cechują: Full House (“Pełna chata”), That 70s Show (“Różowe lata 70.”), Sex and the City (“Seks w wielkim mieście), Desperate Housewives (“Gotowe na wszystko”) czy Friends (“Przyjaciele”). Z nowszych pozycji na pewno godne polecenia są te dostępne na Netflixie: Fuller House (“Pełniejsza chata”), będąca kontynuacją Full House, The Crown oraz Stranger Things.

 

Oglądając obcojęzyczne kanały na YouTube, wybieraj również te poświęcone nauce języka. Prowadzący je native speakerzy to zazwyczaj pasjonaci, którzy potrafią przekazać swoją wiedzę w sposób naprawdę przystępny, a ich charyzma i zaangażowanie udziela się największym sceptykom. Tak też jest w przypadku Emmy.

 

Czytaj książki w oryginale, ale pamiętaj, by dostosować ich wybór do własnych możliwości językowych – zbyt częsta konieczność tłumaczenia słówek może Cię zniechęcić i odwieść od dalszych prób sięgnięcia po obcojęzyczną lekturę. Zacznij od czegoś lekkiego, może to być nawet książka dla dzieci. 🙂 Tutaj z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

 

Wykorzystuj ulubione piosenki zagraniczne, śpiewaj bez skrępowania, tłumacz i zapamiętuj teksty – idealne (nie tylko) do nauki są tu utwory The Beatles. Chcąc osłuchać się z językiem, korzystaj również z podcastów i zagranicznego radia – w drodze do szkoły, domu, gdzie tylko chcesz.

 

Wyjazd za granicę

Jak powszechnie wiadomo, wyjazd za granicę to najlepsza okazja do nauki języka. Pamiętaj jednak, że od samego przebywania na obcej ziemi nie nabędziesz językowych umiejętności. Dlatego jeśli masz już taką szansę, przy każdej nadarzającej się okazji rozmawiaj z tubylcami i jak najczęściej wychodź z językowej strefy komfortu.

Dodatkowo rozważ stworzenie sobie możliwości mobilnej nauki, dzięki której możesz uczyć się języka w dowolnym dla siebie czasie i miejscu. I choć zwykle nie jest to całkowicie bezpłatne rozwiązanie, aktualne oferty nowoczesnych kursów online są tak atrakcyjne, że z pewnością nie nadwyrężą Twojego budżetu.

 

Jak oszczędzać – podsumowanie

Zbieraj doświadczenia i testuj na sobie, która z metod faktycznie pozwoli Ci oszczędzać na nauce. Pamiętaj, że każdy z nas jest inny i to, co u jednej osoby okazało się strzałem w dziesiątkę, w Twoim przypadku może zupełnie nie zadziałać. I odwrotnie.

 

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.