Jak oglądać filmy w języku obcym?

Blog sposoby nauki filmy

Oglądanie filmów po angielsku i w innych językach, których się uczymy, to świetny sposób na naukę języka. Trzeba jednak pamiętać o kilku prostych zasadach, które sprawią, że rzeczywiście przyniesie to efekty, a nie będzie tylko przykrywką dla spędzania jeszcze większej ilości czasu przed telewizorem 🙂 Jakie to zasady?

1. Nigdy nie wybieraj filmów z polskim lektorem.

To prawie całkowicie zagłusza wypowiedzi bohaterów i skutecznie uniemożliwia czerpanie korzyści językowych z oglądania. Zdecyduj się raczej na film z napisami: najlepiej w wersji oryginalnej. (Czyli oglądając film po angielsku, wybierz angielskie napisy, a film po hiszpańsku – hiszpańskie: w ten sposób będziesz jednocześnie czytać i słuchać i jest naprawdę duża szansa, że zapamiętasz wiele nowych słów, albo nagle zrozumiesz, że przez całe życie zapisywałeś źle jakieś słowo). Jeśli znasz język trochę słabiej albo nie masz pod ręką napisów w wersji oryginalnej, zdecyduj się na polskie napisy. Staraj się jednak przynajmniej od czasu do czasu zrobić prosty test: oderwij wzrok od ekranu i postaraj się zrozumieć dany fragmenty tekstu tylko ze słuchu. Jeśli się nie uda, nic nie szkodzi – najwyżej cofniesz tą scenę i obejrzysz ją jeszcze raz.

2. Skup się na tym, co jest dla Ciebie ciekawe.

Nie ma sensu zmuszać się np. do oglądania wiadomości po angielsku, jeśli w ogóle nie interesujesz się polityką, albo programów o tematyce ekonomicznej, skoro zawsze unikasz takiej tematyki w polskiej telewizji. Nauka języka przez oglądanie filmów ma łączyć przyjemne z pożytecznym: to podstawowa zasada. Dlatego wybieraj takie filmy, które chętnie obejrzysz. Jesteś fanką seriali kostiumowych? Bez problemu znajdziesz tego typu programy wyprodukowane np. przez stację BBC. Uwielbiasz filmy wojenne? Oferta również jest bogata.

3. Wracaj do tego, co już znasz.

Zwłaszcza, jeśli Twoja znajomość języka nie jest jeszcze biegła, warto oglądać takie filmy, które już kiedyś oglądałeś w języku polskim (np. z lektorem) lub oparte na fabule książek, które znasz. Dobrym pomysłem jest też wracanie do filmów animowanych z czasów dzieciństwa: jest tam proste, dość powtarzalne słownictwo – to umożliwi zrozumienie nawet osobom początkującym.

4. Czerp z tego jak najwięcej.

Oczywiście: możesz poprzestać na samym oglądaniu – korzyści takie jak osłuchiwanie się z językiem i ćwiczenie rozumienia ze słuchu są niewątpliwe, ale warto jeszcze bardziej spotęgować korzyści dzięki zastosowaniu prostych trików, takich jak na przykład:

  • zapisywanie słów/wyrażeń, które często się powtarzają, a potem sprawdzenie ich w słowniku
  • zatrzymywanie filmu i wracanie do dialogów, których nie udało Ci się do końca zrozumieć
  • powtarzanie po postaciach ich kwestii, a nawet uczenie się ich na pamięć (to świetny sposób na ćwiczenie akcentu!)

Baw się więc i ucz jednocześnie: oglądaj filmy w językach obcych!

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.