Jak czytać alfabet fonetyczny? Mów po angielsku poprawnie!

Wymowa angielska – angielski alfabet fonetyczny

Wymowa angielska nie jest łatwa dla Polaków: akcent jest zupełnie inny (dotyczy to zarówno pojedynczych słów, jak i całych zdań), a litery angielskie czyta się często zupełnie inaczej niż ich polskie odpowiedniki. Jak sprawdzić wymowę angielskich słów, jeśli nie mamy możliwości odsłuchać ich wzorcowego brzmienia w wykonaniu native speakera? Najlepiej sprawdzić to w słowniku!

Każdy (nawet podręczny) słownik zawiera, oprócz tłumaczenia, zapis fonetyczny. Jest to słowo zapisane pomiędzy ukośnymi kreskami / /. Jak czytać angielski alfabet fonetyczny? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne! Wystarczy zaznajomić się z zapisem fonetycznym typowych angielskich głosek: poniżej wymieniamy te najważniejsze. Jeśli je zapamiętasz, bez problemu odczytasz potem ze słownika wymowę angielskich słów, które napotkasz.

Wszystkie głoski (czyli dźwiękowe odpowiedniki liter) dzielimy na krótkie i długie. Znaczy to dokładnie to, co się wydaje: te krótkie wymawiamy krótko, a długie ciągniemy nieco dłużej, bardziej je akcentując.

Wymowa angielskich samogłosek

Samogłoski krótkie

ʌ (wymawiane jak krótkie polskie a), np. bus /bʌS/autobus

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.