Idiomy ze zwierzętami w tle

Blog idiomy zwierzęta

Z okazji dnia zwierząt przygotowaliśmy dla Was porcję idiomów, w których główną rolę grają właśnie zwierzęta – małpa, słoń, kot czy krowa.
Zapraszamy do czytania!

monkey in silk is a monkey no less • nie szata zdobi człowieka

Idiom monkey in silk is a monkey no less nie ma polskiego tłumaczenia, w którym zachowuje się jego zwierzęcy element – małpka. Dosłownie możemy przetłumaczyć go jako ‘małpa ubrana w jedwab dalej jest małpą’.

white elephant • drogi, ale niepotrzebny przedmiot

W przypadku white elephant wcale nie mamy tłumaczenia poprzez idiom będący odpowiednikiem. White elephant możemy przetłumaczyć opisowo jako drogi, ale niepotrzebny przedmiot.

not enough room to swing a cat • ciasnota, mało miejsca

Idiomu not enough room to swing a cat możemy użyć do opisania bardzo małego miejsca, pomieszczenia, w którym nie ma się jak obrócić.

cow sbd into sth • straszyć kogoś czymś

Dość zabawnym idiomem, w którym pojawia się krowa, jest cow somebody into something, który znaczy: straszyć kogoś czymś, zmusić kogoś do zrobienia czegoś.

horse of a different colour • coś całkiem innego

Idiom horse of a different colour ma też inną wersję – horse of another colour. Jednakże, w obu przypadkach znaczenie pozostaje identyczne, czyli ‘coś całkiem innego’.

dog out • wystroić się

Wystroić się, stroić się możemy powiedzieć na wiele sposobów, na przykład: prink czy dress to kill. Warto też zapamiętać trzecią opcję, czyli idiom dog out.

rat sbd out • wydać kogoś

Kiedy w Polsce mówimy o podkablowaniu kogoś, wydaniu czy wsypaniu go, w języku angielskim przetłumaczymy to jako rat somebody out, gdzie rat znaczy szczur.

weasel out of sth • wykręcić się z czegoś

Weasel (łasica) jest zdecydowanie najmniej popularnym zwierzakiem z całej listy, ale używając tego rzeczownika możemy stworzyć ciekawy idiom – weasel somebody out, czyli wycofać się z czegoś w nieuczciwy sposób. 

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.