Gdzie rozmawiać po angielsku?

Jak sobie radzisz z rozmowami po angielsku? Niby wszyscy wiemy, że żeby naprawdę nauczyć się języka, trzeba w nim MÓWIĆ: nie wystarczy samo słuchanie, oglądanie czy nauka gramatyki. No bo co da nam nawet perfekcyjna teoretyczna znajomość angielskiego, jeżeli w praktyce wstydzimy się lub nie umiemy go używać, gdy jest nam to potrzebne? Niewiele. Ale łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić! W końcu nie każdy z nas ma dziesiątki znajomych za granicą, z którymi może prowadzić konwersacje po angielsku, a na regularne spotkania z profesjonalnym lektorem w Polsce trzeba by wydać fortunę.

Istnieją jednak sposoby, żeby rozmawiać po angielsku, nie wyjeżdżając za granicę i nie płacąc za to dużych pieniędzy. Nie wierzysz? Zainspiruj się razem z nami!

1. Ćwicz mówienie we własnym domu

Na początek, żeby nabrać wprawy w rozmowie, warto bezstresowo poćwiczyć wymowę w zaciszu własnego domu.  Możesz np. czytać na głos książki lub teksty odnalezione w Internecie, powtarzać na głos wypowiedzi odsłuchane w telewizji, radiu lub na Youtube, opowiadać codziennie wieczorem o swoim dniu po angielsku do lustra…

Świetnym rozwiązaniem, łączącym wszystkie te sposoby, są kursy on-line z dużą ilość nagrań native speakerów i innowacyjną funkcją trenera wymowy, dzięki której możesz nie tylko nagrywać i odtwarzać swoje wypowiedzi powtarzane za lektorem, ale i brać udział w wirtualnej rozmowie po angielsku lub w innym języku, którego się uczysz. W ten sposób będziesz nabierać prawidłowego akcentu, uczyć się szybkiej reakcji i przyzwyczaisz się do mówienia w języku obcym. A wszystko to na luzie, bez świadków, bo oceniać sam siebie będziesz tylko Ty. Koniecznie wypróbuj kursy na platformie Multikurs.pl!

2. Rozmawiaj po angielsku z rodziną i znajomymi

Po co szukać po całym świecie partnerów do rozmowy po angielsku, skoro wystarczy, że popytasz po znajomych? Kto wie, może okaże się, że dawno nie widziana koleżanka ze studiów też uczy się tego języka i chętnie spotka się na kawę połączoną z konwersacjami? Najlepiej ustalcie, że od początku mówicie tylko po angielsku. Potem takie spotkania możecie regularnie powtarzać, a może uda się wkręcić w takie językowe rozmowy jeszcze innych Waszych znajomych! Najlepiej, aby taki partner do rozmowy znał angielski na podobnym poziomie, jak Ty lub trochę lepiej, ale nawet jeśli mówi gorzej od Ciebie, ma to swoje zalety. Chodzi przecież przede wszystkim o „rozgadanie” i wyzbycie się bezsensownych językowych barier.

Inny pomysł? Umów się z mężem, siostrą albo kuzynem, że codziennie w określonych godzinach mówicie w domu tylko po angielsku. Owocem takich konwersacji może być, oprócz oczywistych korzyści językowych, mnóstwo dobrej zabawy.

3. Umawiaj się na konwersacje angielskie z native speakerami i obcokrajowcami

Nie znasz wielu ludzi z zagranicy? Nic nie szkodzi! W dobie Internetu bez problemu znajdziesz partnera do rozmowy w języku angielskim nawet z najodleglejszego końca świata. Niestety raczej nie będą to rozmowy na żywo, ale zawsze możecie porozumiewać się przez Internet, np. za pomocą Skype’a. Część osób korzysta też z chatów, aby prowadzić rozmowy tekstowe. Takie rozwiązanie jest dobre na początek, ale pamiętaj, że to nie są właściwie konwersacje: istota konwersacji polega na mówieniu, zawsze lepiej jest więc skupić się na rozmowie głosowej. Niech więc pisanie będzie raczej tylko wstępem do rozmowy. Gdzie szukać takich serwisów? Zajrzyj np. na:

www.italki.com
www.lang-8.com
www.polyglotclub.com

Blog angielski gdzie rozmawiać po angielsku

4. Mów po angielsku na zorganizowanych spotkaniach i wykładach

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, zorientuj się, czy w okolicy nie odbywają się zajęcia organizowane w języku angielskim. Mogą to być wykłady, warsztaty prowadzone w języku obcym, np. te dla obcojęzycznych studentów mieszkających w Polsce – takie spotkania są często otwarte i bezpłatne. Czasami nawet jednym z ich założeń jest umożliwienie integracji osób przyjeżdżających zza granicy z mieszkańcami danego miasta. To może być też doskonała okazja, żeby poznać osoby do dodatkowych angielskich konwersacji! Możesz też zaangażować się w działalność związaną z przyjmowaniem studentów przyjeżdżających do Polski w ramach programu Erasmus: np. jako tak zwana rodzina goszcząca. Tego typu okazji jest wiele, i dotyczą nie tylko osób w wieku studenckim.

Przede wszystkim, nie bój się rozmawiać po angielsku: to jedyny sposób, żeby nauczyć się prawidłowo nim posługiwać!

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.