Czy można nauczyć się angielskiego w rok?

Blog angielski nauka w rok

Czy rzeczywiście potrzeba aż kilku lub kilkunastu lat, aby opanować język angielski lub inny język obcy? Niekoniecznie! Nauka języka w rok jest możliwa!

Długi okres przyswajania języka jest często efektem takich czynników jak nieodpowiednio dobrane metody nauki, zbyt częste zmiany nauczycieli i podręczników, brak wystarczającej motywacji do nauki. Można nauczyć się angielskiego do poziomu B2 (czyli takiego, który pozwoli nam dogadać się z obcokrajowcem na wszystkie codzienne tematy) w 12 miesięcy, a nawet szybciej. I nie jest to żadna cudowna metoda. Wystarczy naprawdę zaangażować się w naukę języka. Jak sobie pomóc, aby nauczyć się języka w rok?

1. Odpowiednia motywacja

Bez dobrej motywacji nikt jeszcze nie nauczył się języka obcego. Musisz wiedzieć, po co się uczysz i dlaczego chcesz się nauczyć. Wtedy automatycznie bardziej będzie Ci się chciało zasiadać nad podręcznikiem. Bez przymusu i ciągłego spoglądania na zegarek. Stwórz swój własny system motywujący.

2. Żelazna dyscyplina

Jest ważna zwłaszcza przy samodzielnej nauce. Wiadomo, że nie nauczysz się angielskiego w rok, jeśli do nauki będziesz siadać tylko jeden czy dwa razy w miesiącu. Musisz określić sobie konkretne cele, które zamierasz osiągnąć w danym dniu, tygodniu i miesiącu, a potem trzymać się tego planu. Jeśli jednego dnia nie uda Ci się zrealizować celu, to jeszcze nie koniec świata, ale koniecznie nadrób zaległości następnego dnia, jeśli rzeczywiście zależy Ci na szybkiej nauce.

3. Skuteczne pomoce naukowe

Nie musisz koniecznie zapisywać się do szkoły językowej, ale warto korzystać z różnego typu pomocy, żeby przyśpieszyć i urozmaicić swoją naukę angielskiego. Zależnie od tego, jaki typ nauki preferujesz (czy jesteś wzrokowcem, słuchowcem czy też najlepiej uczy Ci się przez działanie) odpowiednie będą dla Ciebie inne techniki nauki. A może dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będą kursy online?

4. Zanurzenie w języku

Oprócz regularnej nauki, która powinna Ci zająć minimum godzinę dziennie, wpleć w codzienne życie jak najwięcej kontaktu z językiem. Mogą to być filmy po angielsku oglądane wieczorami zamiast tych w polskiej wersji językowej, wiadomości na CNN lub BBC, lektura książek albo czasopism po angielsku, słuchanie audiobooków i angielskich podcastów w drodze do pracy, gry językowe w aplikacji i o wiele więcej.

5. Jak najwięcej komunikacji

Ideałem byłby wyjazd za granicę, aby tam konwersować z native speakerami, ale jeśli nie masz takiej możliwości, umawiaj się ze znajomymi na kawę połączoną z angielskimi konwersacjami albo zainwestuj w profesjonalne konwersacje. Możesz tez czytać sobie na głos po angielsku albo mówić do lustra: wszystko jedno w jakich okolicznościach, grunt to jak najwięcej mówić.

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.