Czas Past Continuous – budowa i użycie

angielski czas past continuos

Czas Past Continuous to czas przeszły, którego używamy dla wyrażenia czynności, która trwała przez jakiś czas w przeszłości i nie została zakończona lub nie wiemy, czy została zakończona.

Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę czasu wraz z przykładami użycia czasu w praktyce.

Użycie czasu Past Continuous

Najważniejszą zasadą, którą powinniśmy zapamiętać na temat czasu Past Continuous, jest to, że za pomocą tego czasu wyrażam czynność, która była w pewnym momencie w przeszłości w trakcie wykonywania. Czynność ta stanowi często tło dla innych wydarzeń.

Yesterday at 6 p.m. I watching a film and my husband was preparing a dinner. – Wczoraj o 18 oglądałam film, a mój mąż przygotowywał kolację.

It was raining when I left the office. – Padało, gdy wyszedłem z biura.

What were you doing yesterday between 1.00 and 2.15 am? – Co robiliście wczoraj między pierwszą a 2.15 nad ranem?

Kurs języka angielskiego czas past simple

Sprawdź intensywny kurs angielskiego online, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i uzyskać dostęp do interaktywnych ćwiczeń.

Budowa czasu Past Continuous

Zdania twierdzące tworzymy za pomocą czasownika posiłkowego „być” odmienionego w czasie przeszłym, czyli form was oraz were i czasownika z końcówką –ing.

Czasownik to be (być) przyjmuje dwie formy i odmienia się następująco:

I wasja byłem / byłamwe weremy byliśmy / byłyśmy
you werety byłeś / byłaśyou werewy byliście / byłyście
he was
she was
it was
on był
ona była
to było
they wereoni byli / one były

Przeczenia tworzymy, dodając not do wybranej formy czasownika (was not / were not). Często też używamy form skróconych (wasn’t / weren’t).

The film wasn’t very good but I had a great time. – Film nie był zbyt dobry, ale świetnie się bawiłem.

I wasn’t hungry, so I didn’t have dinner. – Nie byłam głodna, więc nie jadłam kolacji.

Gdy chcemy zadań pytanie ogólne, tworzymy je poprzez inwersję, czyli przestawienie was lub were na początek zdania. W pytaniach szczegółowych stawiamy na początku odpowiedni zaimek pytajny, np. what (co), who (kto), where (gdzie), when (kiedy), why (dlaczego).

Were you at school yesterday? – Byłeś wczoraj w szkole?

Why were you so sad? – Dlaczego byłeś taki smutny?

Why were you crying during the meeting? – Dlaczego płakałaś na spotkaniu?

Jeśli chcemy stworzyć przeczenie, powinniśmy dodać not do czasownika posiłkowego was oraz were. Pamiętaj, że często stosuje się formy skrócone wasn’t i weren’t.

Sorry, but I wasn’t listening to you. – Przepraszam, ale nie słuchałem cię.

We weren’t watching TV in the evening. – Wieczorem nie oglądaliśmy telewizji.

Typowe określenia czasu

Czas Past Continuous posiada pewne charakterystyczne określenia czasu. W zdaniach w tym czasie często pojawiają się określenia czasu takie jak while (podczas gdy) i when (kiedy). Zwłaszcza, gdy opisujemy przeszłość w kontekście innych czynności z użyciem czasu Past Simple, o którym więcej przeczytasz w naszym wpisie.

Thomas rang while I was driving. That’s why I couldn’t pick up. – Thomas zadzwonił, gdy prowadziłem. To dlatego nie mogłem odebrać.

When we were having breakfast, someone knocked on the door. – Gdy jedliśmy śniadanie, ktoś zapukał do drzwi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat angielskiej gramatyki, polecamy ci podręcznik Wielkie vademecum do nauki angielskiego.

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.