Angielskie idiomy związane ze zdrowiem

Blog idiomy zdrowie

Idiomy są niezwykle ważnym elementem w poznawaniu języka obcego. Jeżeli zaniedbamy ich naukę, niektóre wypowiedzi czy teksty mogą nie być dla nas zrozumiałe, ponieważ sens przenośny pewnych wyrażeń pozostaje dla nas niejasny. Dlatego też, przychodzimy Wam z pomocą i prezentujemy krótką listę przydatnych idiomów dotyczących zdrowia.

pale as a ghost • trupio blady

Jeśli opiszemy kogoś jako pale (bladego), nie mamy na myśli żadnych problemów zdrowotnych. Ale jeśli do przymiotnika dodamy jeszcze as a ghost (jak duch), dla drugiej osoby stanie się jasne, że mamy na myśli niezdrowo wyglądającą, bladą cerę.

as fit as a fiddle • zdrów jak ryba

As fit as a fiddle jest wyrażeniem, którym posłużymy się, kiedy chcemy opisać kogoś silnego, o dobrym zdrowiu. Na język polski możemy przetłumaczyć je jako: zdrów jak ryba.

be on the mend • powracać do zdrowia

Po okresie choroby możemy nie tylko dochodzić do siebie (recover), ale też powracać do zdrowia – be on the mend. O ile sam czasownik mend znaczy naprawiać, reperować, o tyle po dodaniu be on the powstaje idiom, który oznacza powracać do zdrowia.

go under the knife • poddać się operacji

Go under the knife jest idiomem oznaczający poddanie się operacji. Jest on jednak zwrotem nieformalnym, a jego oficjalnym ekwiwalentem jest undergo an operation.

blue around the gills • wyglądający na chorego

Osoba, o której powiemy blue around the gills ma bladą cerę i jest chorowita.
Do opisania kogoś używając tego idiomu, możemy użyć czasownika to look – look blue around the gills.

an apple a day keeps the doctor away • jedz codziennie jabłko i lekarza widuj rzadko

Zarówno w języku polskim, jak i angielskim funkcjonuje porzekadło an apple a day keeps the doctor away – jedz codziennie jabłko i lekarza widuj rzadko. Jabłka niewątpliwie są zdrowe, ale lekarza też czasem warto jest odwiedzić.

a sound mind in a sound body • w zdrowym ciele zdrowy duch

Mimo, że ostatnie przysłowie ma już ponad dwa tysiące lat, nadal pozostaje aktualne. Jak wiadomo, w zdrowym ciele zdrowy duch (a sound mind in a sound body)!

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.