5 sprawdzonych trików na szybszą naukę języka

Nudzi Cię rutynowa nauka ze słownikiem, a wieczory z gramatyką są dla Ciebie traumą? Nadszedł czas na nowe rozdanie w walce z lingwistyczną niemocą!

Wyobraź sobie, że masz czystą kartę i uczysz się języka od podstaw. Nikt Cię nie ocenia. Nikt nie powoduje, że stresujesz się wypowiadając każde słowo. Czujesz już pełen komfort i bezpieczeństwo?

Witamy w akademii Multikurs.pl. Oto 5 porad, które odmienią Twoje podejście do nauki języka. Zaczynamy! 

Life hack #1 – organizacja to klucz do systematyczności

Jeśli masz problem z nieuporządkowaną wiedzą, najłatwiej jest zacząć od samego/samej siebie. Rozejrzyj się po swoim otoczeniu, w którym zazwyczaj się uczysz. Jeśli nieporządek wkroczył również w Twoje miejsce nauki – posprzątaj je. Nadaj błysk przestrzeni wokół i usiądź do nauki w pełnej gotowości. 

Gdy już to zrobisz,  to samo ćwiczenie przełóż na uporządkowanie swojej wiedzy. Zapisuj wszystkie swoje słabe strony. Gdy czytasz, słuchasz lub oglądasz – notuj wszystkie niezrozumiałe słówka. Nie polegaj na swojej pamięci. Lista zagadnień do sprawdzenia, to skuteczny strażnik ulotnej pamięci.

Jeśli masz pytania, szukaj odpowiedzi. Zasada błądzenia i poszukiwania, to najszybszy sposób na zdobycie orientacji w języku, bez żmudnych ćwiczeń z podręczników. Potrzebna jest samodyscyplina i ogromna chęć. Polecane zachłannym indywidualistom. 

Life hack #2 – otaczaj się językiem obcym

Gdy zależy Ci na jak najszybszym zrozumieniu języka obcego, organizuj sobie przestrzeń tak, by na każdym kroku, spotykać się z docelowym językiem. Wlej w swoje życie jak najwięcej  językowych treści. Słuchaj muzyki, czytaj bieżące wydarzenia, oglądaj filmy i seriale bez lektora. Nazywaj non-stop rzeczy dokoła siebie. Przyklejaj karteczki na przedmiotach i staraj się nazwać wszystkie swoje myśli w języku obcym. Nie martw się, jeśli początkowo nie będziesz w stanie wypowiedzieć i rozumieć 3/4 treści. Najważniejsze jest osłuchanie, stopniowe rozumienie i zaprzyjaźnienie się z językiem, by wielkimi krokami zbliżyć się do etapu interakcji. 

Life hack #3 – podejmuj interakcję z nieznajomymi

Najprostszą i najskuteczniejszą formą kontaktu z językiem jest rozmowa z nativem. Każdemu kto dopiero zaczyna przygodę z językiem, wydaje się, że jest krok ostateczny, będącym ostatnim wyzwaniem, potwierdzającym znajomość języka w stopniu komunikatywnym. To nie jest prawda! Język to nie tylko zbiór słów. Dzięki znakom i symbolom utartym w danym kręgu kulturowym,  posługiwanie się określoną mową ciała także przypisujemy do formy komunikacji. Dlatego nie wstydźmy się z jej korzystać. Jeśli brakuje nam słówka na określenie danego stanu, rzeczy, myśli, nie wstydźmy się swojej mimiki. Dzięki niej wyjdziesz obronną ręką nawet z najbardziej wstydliwej sytuacji. A nic tak nie uczy szybko jak nauka na błędach! Daj sobie przyzwolenie na ich popełnianie i ucz się dzięki swojemu doświadczeniu.

Life hack #4 – poznawaj kulturę, nie tylko słówka

Język to część składowa kultury. By lepiej poznać język, warto zagłębić się w meandry tradycji danego kraju. Dlaczego? Chcąc szybciej nauczyć się języka, należy również rozumieć zwyczaje, historię, sztukę posługujących się nim ludzi. Dzięki zainteresowaniu się zagadnieniom kulturalnym, chłonięcie idiomów i kolokacji, nie będzie tylko suchym wkuwaniem. Będzie pasjonującą przygodą. Wiedzieć a rozumieć, to często odmienne kategorie. A im więcej człowiek rozumie, tym świat i języki, są dla niego zarówno różnorodne, jak również piękne.

Life hack #5 – ucz się zawsze i wszędzie – także online

Nie bój się nowych technologii. Dzięki dostępowi do internetu, możesz uczyć się języków obcych zawsze i wszędzie. Pytanie brzmi: dlaczego kursy językowe online są tak skuteczne?

  • dzięki nim materiały do nauki masz zawsze pod ręką
  • w wolnych chwilach nie tracisz czasu na zbędne rozpraszacze
  • inteligentny system powtórek słówek dba o Twoją systematyczność
  • kompleksowy zakres materiału od A1-C2
  • językowe ćwiczenia angażujące prawie wszystkie zmysły
  • spersonalizowany system motywacyjny

Sprawdź co dobrego może Cię dziś spotkać. W Multikurs.pl

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.