Trening mózgu – korzyści z nauki języków

Kobieta z żarówką - trening mózgu

 

Potrzebujesz zwiększyć motywację do regularnej nauki języka obcego? Jeśli tak, spróbuj na nią spojrzeć z perspektywy neurolingwistyki, która stawia sprawę jasno: nauka języków to jeden z najlepszych sposobów na trening mózgu.

 

Powody, dla których mózg lubi języki obce.

Oczywiście przymierzając się do nauki języka, rzadko kiedy zastanawiamy się nad jej znaczeniem w kontekście zdrowotnym. Warto jednak zwrócić uwagę na najważniejsze powody, dla których nasze mózgi lubią taką, a nie inną „rozrywkę”. Pierwszy z nich może wydać się zaskakujący.

 

1. Wraz z nauką nowego języka zwiększa się rozmiar mózgu.

Nie, to nie pomyłka, a fakt potwierdzony badaniami naukowymi przeprowadzonymi przez grupę szwedzkich badaczy na grupie studentów, którzy podjęli się intensywnej nauki języka obcego przez 3 miesiące. Po tym czasie w mózgach ochotników najbardziej biegłych językowo zaobserwowano wzrost grubości kory mózgowej w obszarze związanym z nauką języka. Ponadto wzrost objętości hipokampa odpowiedzialnego m.in. za pamięć czy też przyswajanie wiedzy.

 

2. Poprawa pamięci.

W oczywisty sposób nauka języka obcego poprawia naszą pamięć, która co rusz wystawiana jest na próbę. Zarówno wielokrotnie powtarzane słówka i zwroty, jak i nowo tworzone związki wyrazowe przyczyniają się do wzrostu umiejętności zapamiętywania. W przypadku edukacji językowej dzieci podkreśla się przede wszystkim jej pozytywny wpływ na pamięć podręczną, która determinuje wiele aktywności – od gry w szachy po zdolność czytania ze zrozumieniem.

 

 

Kurs języka angielskiego

 

W opanowaniu angielskich zwrotów i słówek pomoże Ci kurs: angielski online! oraz aplikacja MultiSłówka.

 

3. Zwiększenie koncentracji uwagi. 

Zwiększona koncentracja to kolejna cecha, którą mogą pochwalić się adepci języków obcych. Przyzwyczajeni do częstego przestawiania się z jednego języka na drugi, wykształcili w sobie umiejętność skupienia uwagi i szybkiego reagowania na daną sytuację. To z kolei zwiększa ich efektywność i ułatwia codzienne funkcjonowanie.

 

4. Łatwiejsze podejmowanie decyzji.

Kolejna dobra wiadomość: osoby dwujęzyczne mają większą łatwość podejmowania właściwych decyzji i krytycznego myślenia. Znaczenie ma tu zarówno umiejętność wychwytywania szczegółów, jak i czysto racjonalny charakter mówienia w języku obcym. Racjonalność ta wpływa korzystnie na dokonywane wybory.

 

5. Opóźnienie choroby Alzheimer.

Jak wiadomo, uczenie się (nie tylko języków) ma zbawienny wpływ na mózg, dzięki czemu odsuwają się w czasie różne procesy starzenia. W przypadku języków obcych możemy jednak mówić o efektach spektakularnych. Okazuje się bowiem, że ich regularna nauka potrafi opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera i spustoszeń neurodegeneracyjnych nawet o 5 lat! 

Niewątpliwie im młodszy mózg, tym jest mu łatwiej. Niemniej jego neuroplastyczność pozwala nawet osobom dojrzałym dokonywać pozytywnych zmian. Dlatego nie zapominaj, że na naukę języka nigdy nie jest za późno i już teraz zadbaj o własny trening mózgu.

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.