Symbole Hiszpanii

Blog hiszpański symbole

Nauka hiszpańskiego sprawiła, że masz ochotę wyjechać do Hiszpanii na wakacje lub majówkę? Sprawdź, czego absolutnie nie możesz przegapić. Zobacz, jakie są najważniejsze symbole kulturowe tego kraju, co warto zwiedzić i co zjeść, jacy są najsławniejsi Hiszpanie, muzea które warto odwiedzić… Wstępnie poznaj Hiszpanię jeszcze przed wyjazdem! Pamiętaj też, żeby wygospodarować trochę czasu na naukę języka hiszpańskiego, żeby na miejscu nic cię nie zaskoczyło.

Nie znasz hiszpańskiego? Zacznij naukę online z kursem Hiszpański dla początkujących»

1. Flamenco

Wywodzący się a tradycji andaluzyjskich Cyganów styl tańca, muzyki i śpiewu, którego cechami są zwłaszcza rytmiczne klaskanie i charakterystyczny „zawodzący” śpiew. Dźwięki flamenco  można usłyszeć zwłaszcza w Andaluzji. Przebywając na południu Hiszpanii, warto więc wybrać się na jeden z pokazów andaluzyjskiego tańca i śpiewu, które są organizowane w restauracjach lub klubach. Bilety można często kupić przez Internet: nawet jeszcze przed wyjazdem. Jeśli będziesz mieć szczęście, może trafisz też na otwarty uliczny pokaz.

2. Wachlarz hiszpański

Często używany do tańca, nieodłączny atrybut kobiety tańczącej flamenco,  najczęściej drewniany lub ażurowy… Co prawda wachlarze zostały wynalezione w Chinach, ale w Hiszpanii możemy je znaleźć praktycznie na każdym rogu. Hiszpanki używają ich na co dzień, aby chronić się przed upałem. Absolutnie niezbędny gadżet podczas letniego wyjazdu do Hiszpanii!

Blog hiszpański nauka z piosenek

3. Sjesta

Przygotuj się na to, że między godziną 14 a 17 niewiele w Hiszpanii załatwisz: sklepy i urzędy będą zamknięte, ponieważ trwa sjesta. W tym czasie większość firm na przerwę w funkcjonowaniu – pracownicy wracają do domu, spędzają czas z rodziną, jedzą popołudniowy posiłek i odpoczywają. Co prawda instytucje dedykowane dla turystów, jak muzea czy biura turystyczne często są w Hiszpanii otwarte przez cały dzień, sprawdź to jednak zawsze przed wybraniem się w konkretne miejsce, aby nie spotkała cię niemiła niespodzianka!

Nauka hiszpańskiego w czasie sjesty? Tylko z kursami online!

4. Corrida i La Tomatina

Corrida, czyli walka z bykami wzbudza liczne kontrowersje, nadal jest jednak jednym z symboli nieodłącznie kojarzonych z Hiszpanią. Parlament Katalonii uchwalił zakaz korridy w 2012 roku, jednak w większości hiszpańskich miast nadal odbywają się corridy. W Pamlepunie odbywają się też co roku gonitwy byków i ludzi po ulicach miasta ( w ramach obchodów święta Sanfermines). Nie zachęcamy oczywiście do uczestnictwa w tym procederze, ale nie zdziwcie się, gdy zobaczycie ludzi tłumnie zmierzających na jedną z aren, aby obejrzeć corridę!

Blog hiszpański symbole

La Tomatina to słynna walka na pomidory obchodzona co roku w ostatnią środę sierpnia w miejscowości Buñol w Walencji. Zwyczaj ten, podobnie jak corrida, wzbudza sprzeczne opinie – podczas pomidorowej bitwy marnowane są setki ton warzyw, które w dodatku powodują duże zanieczyszczenie miasta. Nie zmienia to jednak faktu, że co roku w tym wydarzeniu bierze udział około 30 tys. osób.

5. Parady uliczne

Hiszpania słynie z kolorowych korowodów, ulicznych fiest, które przyciągają mieszkańców okolicznych miast i turystów z całego świata. Szczególnie uroczyście obchodzone jest święto zmarłych oraz Wielki Tydzień (hiszp. Semana Santa), kiedy przez ulice wielu hiszpańskich miast przechodzą kolorowe procesje. W połowie marca w Walencji odbywają się natomiast Fallas de Valencia – pochód z pięknymi, kartonowymi rzeźbami projektowanymi często przez najlepszych hiszpańskich artystów.

6. Tapas, paella i tortilla

Hiszpańska kuchnia zachwyca bogactwem smaków i aromatów. Kiedy tam będziesz, koniecznie spróbuj tak sławnych hiszpańskich smakołyków jak gazpacho (chłodnik z papryki i pomidorów), tortilla (omlet z ziemniaków i jajek), paella (danie z ryżu z owocami morza) czy wszechobecnych tapas (przystawek / przekąsek podawanych do napojów). Do picia możesz zamówić sangríę – wino z dodatkiem soków owocowych i lodu, a na deser turrón: nugatowe słodkości w różnych odmianach.

Blog hiszpański symbole

7. Picasso, Gaudi i Almodóvar

Zwiedzając Hiszpanię, nie możesz przegapić dzieł największych hiszpańskich twórców architektury i sztuki. Muzeum i dom Pablo Picasso w Maladze to absolutny must. A jeśli odwiedzisz Barcelonę, zwiedzaj ją śladami Antonio Gaudiego! Z Hiszpanii wywodzi się też jeden z najznamienitszych współczesnych reżyserów filmowych Pedro Almodóvar, twórca takich hitów jak Wszystko o mojej matceSkóra, w której żyję czy Kobiety na skraju załamania nerwowego.  Co prawda reżyser jeszcze nie doczekał się muzeum, ale może przed wyjazdem przypomnisz sobie jego filmografię, żeby lepiej wczuć się w klimat?

Pamiętaj – przed wyjazdem powtórz sobie jeszcze słownictwo hiszpańskie.

Na przykład z kursem Hiszpański MultiSłówka!

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.