Chłoń wiedzę jak dziecko! Kursy online 45% taniej!
Do końca promocji:
Twój kod rabatowy: LEARN45
Aby zapewnić najwyższą jakość kursów i usług, wykorzystujemy pliki cookies. Sprawdź cel, warunki przechowywania i dostęp do tych informacji w Polityce Prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?
Zaloguj się z Facebook
lub
Nie pamiętam hasła Nie masz konta? Zarejestruj się!

Blog

PODŚWIADOMA NAUKA JĘZYKA
CZY TO MOŻLIWE?

 

Czy można nauczyć się języka nie korzystając z podręczników ani kursów, nie uczęszczając do szkoły językowej ani nie ucząc się specjalnie gramatyki? Czy możliwa jest podświadoma nauka angielskiego?

Poniekąd tak, ale na wstępie zaznaczamy: nie chodzi tutaj o żadną cudowną metodę nauki języka w 24 godziny albo podczas snu. Chodzi o naturalną naukę opartą o wprowadzanie języka obcego w czynności życia codziennego. W ten sposób uczymy się trochę jak dzieci: na podstawie tego, co widzimy i słyszymy. Nabieramy prawidłowych nawyków językowych, gotowe wyrażenia same wchodzą nam do głowy, a my zaczynamy reagować automatycznie w określonych kontekstach. 


Jak uczyć się języka podświadomie?


  • Oglądaj i słuchaj, ile tylko się da. Bez wysiłków, żeby wszystko zrozumieć – nie o to chodzi. Twoim celem niech będzie przede wszystkim osłuchiwanie się z językiem. Wyszukuj filmy i seriale, które cię interesują w języku oryginalnym, oglądaj programy informacyjne i rozrywkowe na stacjach anglojęzycznych, w drodze do pracy słuchaj np. radia BBC zamiast polskich stacji.

  • Czytaj książki dla przyjemności w języku obcym. Odpuść sobie sprawdzanie w słowniku słów, których nie rozumiesz: to nie jest szkoła! Czytaj to, na co masz ochotę i wtedy, kiedy masz ochotę. Może to być literatura piękna, lektury uproszczone, czasopisma, artykuły w anglojęzycznych serwisach internetowych. Jeśli jakieś słówko jest bardzo ważne i chcesz je sprawdzić, oczywiście zrób to, ale nie wpadaj w pułapkę podkreślania na czerwono wszystkich niezrozumiałych słów – to niestety do niczego nie prowadzi (oprócz zniechęcenia).

  • Cokolwiek robisz, postaraj się opisywać to sobie w głowie po angielsku. Idziesz pobiegać? Pomyśl: I’m going for a run. Czekasz na autobus? Powtarzaj sobie: When will that bus finalny come? I’m so cold! lub coś innego pasującego do sytuacji. Myśl po angielsku! Na początku może się to wydawać dziwne i nienaturalne ale uwierz – to błyskawicznie wchodzi w krew. Nawet nie zauważysz, kiedy większość twoich myśli będzie już w języku obcym.

  • Jak najczęściej przebywaj w środowisku anglojęzycznym. Za granicą nawet zwykły spacer czy wizyta w sklepie dostarcza bardzo wielu bodźców do podświadomej nauki: już samo czytanie plakatów i etykiet jest niezwykle pomocne, nie wspominając nawet o rozmowie (choćby spytanie o drogę na ulicy) czy rozpoczęciu pracy lub nauki za granicą. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na wyjazd za granicę zrób sobie jej namiastkę we własnym mieście: umawiaj się na konwersacje ze znajomymi. Na luzie, przy kawie lub pizzy.


Ale uwaga: to nie są metody dla całkowicie początkujących! Żeby uczyć się podświadomie, musisz znać język przynajmniej na poziomie A2 (mieć opanowane podstawowe czasy gramatyczne i znać proste słownictwo na codzienne tematy). Inaczej nie obejdzie się bez intencjonalnej nauki.

Potrzebujesz najpierw powtórzyć podstawy? Wypróbuj kurs online!Pokaż stopkę
(C) WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE