Wykorzystaj szansę. Do końca tygodnia kursy 50% taniej!
Do końca promocji:
Twój kod rabatowy: CHANCE50
Aby zapewnić najwyższą jakość kursów i usług, wykorzystujemy pliki cookies. Sprawdź cel, warunki przechowywania i dostęp do tych informacji w Polityce Prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?
Zaloguj się z Facebook
lub
Nie pamiętam hasła Nie masz konta? Zarejestruj się!

Blog

JAK OGLĄDAĆ FILMY W JĘZYKU OBCYM?


Oglądanie filmów po angielsku i w innych językach, których się uczymy, to świetny sposób na naukę języka. Trzeba jednak pamiętać o kilku prostych zasadach, które sprawią, że rzeczywiście przyniesie to efekty, a nie będzie tylko przykrywką dla spędzania jeszcze większej ilości czasu przed telewizorem :) Jakie to zasady?

1. Nigdy nie wybieraj filmów z polskim lektorem.

To prawie całkowicie zagłusza wypowiedzi bohaterów i skutecznie uniemożliwia czerpanie korzyści językowych z oglądania. Zdecyduj się raczej na film z napisami: najlepiej w wersji oryginalnej. (Czyli oglądając film po angielsku, wybierz angielskie napisy, a film po hiszpańsku - hiszpańskie: w ten sposob będziesz jednocześnie czytać i słuchać i jest naprawdę duża szansa, że zapamiętasz wiele nowych słów, albo nagle zrozumiesz, że przez całe życie zapisywałeś źle jakieś słowo). Jesli znasz język trochę słabiej albo nie masz pod ręką napisów w wersji oryginalnej, zdecyduj się na polskie napisy. Staraj się jednak przynajmniej od czasu do czasu zrobić prosty test: oderwij wzrok od ekranu i postaraj się zrozumieć dany fragmeny tekstu tylko ze słuchu. Jesli się nie uda, nic nie szkodzi - najwyżej cofniesz tą scenę i obejrzysz ją jeszcze raz.

2. Skup się na tym, co jest dla Ciebie ciekawe.

Nie ma sensu zmuszać się np. do oglądania wiadomości po angielsku, jeśli w ogóle nie interesujesz się polityką, albo programów o tematyce ekonomicznej, skoro zawsze unikasz takiej tematyki w polskiej telewizji. Nauka języka przez oglądanie filmów ma łączyć przyjemne z pożytecznym: to podstawowa zasada. Dlatego wybieraj takie filmy, które chętnie obejrzysz. Jeteś fanką seriali kostiumowych? Bez problemu znajdziesz tego typu programy wyprodukowane np. przez stację BBC. Uwielbiasz filmy wojenne? Oferta również jest bogata.

3. Wracaj do tego, co już znasz.

Zwłaszcza, jesli Twoja znajomośc języka nie jest jeszcze biegła, warto oglądać takie filmy, które już kiedyś oglądałeś w języku polskim (np. z lektorem) lub oparte na fabule książek, które znasz. Dobrym pomysłem jest też wracanie do filmów animowanych z czasów dzieciństwa: jest tam proste, dośc powtarzalne słownictwo - to umożliwi zrozumienie nawet osobom początkującym.

4. Czerp z tego jak najwięcej.

Oczywiście: możesz poprzestać na samym oglądaniu - korzyści takie jak osłuchiwanie się z językiem i ćwiczenie rozumienia ze słuchu są niewątpliwe, ale warto jeszcze bardziej spotęgować korzyści dzięki zastosowaniu prostych trików, takich jak na przykład:

  • zapisywanie słów/wyrażeń, które często się powtarzają, a potem sprawdzenie ich w słowniku
  • zatrzymywanie filmu i wracanie do dialogów, których nie udało Ci się do końca zrozumieć
  • powtarzanie po postaciach ich kwestii, a nawet uczenie się ich na pamięć (to świetny sposób na ćwiczenie akcentu!)

Baw się więc i ucz jednocześnie: oglądaj filmy w językach obcych!

Pokaż stopkę
(C) WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE