Wykorzystaj szansę. Do końca tygodnia kursy 50% taniej!
Do końca promocji:
Twój kod rabatowy: CHANCE50
Aby zapewnić najwyższą jakość kursów i usług, wykorzystujemy pliki cookies. Sprawdź cel, warunki przechowywania i dostęp do tych informacji w Polityce Prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?
Zaloguj się z Facebook
lub
Nie pamiętam hasła Nie masz konta? Zarejestruj się!

Blog


PYTANIA JĘZYKOWE. ZAPYTAJ KASIĘ!

Pytanie 2: „Dlaczego zamiast np. powiedzieć: Hello, how are you? zastanawiam się jakiego czasu użyć? Jak to zmienić?”Jest to bardzo powszechny problem wśród osób uczących się języka: zbyt dużą wagę przykładamy do gramatyki i ponieważ nie znamy jej idealnie, mamy opory przed mówieniem w języku obcym z obawy przed błędami i narażeniem się na śmieszność. Powoduje to czasami silną blokadę, którą trudno jest przełamać. Jak temu zaradzić?

  • Pamiętaj, że gramatyka nie jest najważniejsza w komunikacji. Oczywiście, jest istotna i jakieś podstawy trzeba znać, żeby umiec skonstruować choćby najprostsze zdanie. Ale wyobraź sobie np. taką sytuację: na ulicy podchodzi do Ciebie jakiś cudzoziemiec i mówi: Potrzebowałem pomóc. Wiecie, dokąd jest dworca?. Ta wypowiedź łamie prawie wszystkie zasady gramatyczne w języku polskim, prawda? I brzmi trochę dziwnie. Ale rozmumiesz przecież, o co chodzi! Najważniejsze jest to, żeby być w stanie przekazać znaczenie tego, co chcemy powiedzieć. Forma jest mniej istotna.
  • Przygotu sobie kilka podstawowych zwrotów, których będziesz używac w danej sytuacji. Na przykład właśnie przy witaniu się. Wystarczy zapamiętać tytułowe Hello, how are you?, lub inne zwroty typu How do you do?, Nice to see you!. Zauważ, że do zwrotów używanych w często spotykanych stuacjach komunikacyjnych nie trzeba używać skomplikowanych konstrukcji gramatycznych: na ulicy, na lotnisku czy w sklepie możesz prawie cały czas używać present simple. Czasami przyda się jeszcze present continuos, czas przeszły i przyszły prosty, ale przecież nikt nie będzie wymagał od Ciebie używania czasów zaprzeszłych czy zdań wielokrotnie złożonych.
  • Postaraj się nie zastanawiać zbyt wiele nad tym, jakich słów czy konstrukcji używasz, mówiąc po angielsku. To Cię blokuje! Spróbuj się rozluźnić i mówić po prostu tak, jak potrafisz, pomagając sobie ewentualnie gestami. 
  • Nie bój się też prosić o pomoc swojego rozmówcę. Przecież dopiero się uczysz, nie musisz wiedzieć wszystkiego! Nie wiesz jak jest po angielsku łabędź? Zapytaj, jak nazywa się duży, biały ptak, który często mieszka w parkach i pływa. Nikt nie weźmie Ci tego za złe. Wręcz przeciwnie! Ludzie na ogół lubią pomagać innym i cieszą się, widząc, że ktoś uczy się ich języka.


Masz inne pytanie językowe? Wyślij maila na adres:

pytaniajezykowe@multikurs.pl


 

Pokaż stopkę
(C) WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE