Powtórki. Jak opanować słówka przed wakacjami?

Żarówka na niebiesko-żółtym tle - powtórki

Powtórki, ach powtórki.. Do wakacji pozostał już tylko nieco ponad miesiąc. To ostatni dzwonek, by przyspieszyć z nauką języka obcego i opanować słowa, które mogą Ci się przydać podczas wakacyjnych podróży.

 

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? Niekoniecznie – o ile weźmiesz pod uwagę podpowiedzi, dzięki którym zapamiętanie wybranych słówek stanie się celem jak najbardziej realnym do osiągnięcia. Jak zatem powtarzać z sensem?


6 trików na zapamiętanie słówek


1. Wyznacz cel i zaplanuj naukę.

O tym, jak ważne jest planowanie i wyznaczanie celów w nauce języka obcego pisaliśmy wielokrotnie. I to nie bez powodu – trzymanie się właściwie opracowanego planu zwyczajnie się opłaca. Dlatego postaraj się ograniczyć spontaniczne zrywy do inicjowania rozmów z obcokrajowcami, a powtórki słówek umieść w dobrze przemyślanym harmonogramie. Dzięki temu nie zagubisz motywacji i trudniej będzie Ci ulec wymówkom.

2. Powtórki aktywne.

Czerpiąc z metody elaboracyjnej, możesz podejść do powtarzanych wyrazów i zwrotów jak do zupełnie nowego materiału. W praktyce polega to m.in. na zadawaniu pytań, zabawie kontekstem, stworzeniu własnych przykładów czy chociażby rozłożeniu powtórek w czasie. Wszystko po to, by zaangażować emocje, zgłębiać dany temat i – w konsekwencji – zaskakiwać mózg przy każdej sesji powtórkowej. Takie podejście przełoży się na efektywność zapamiętywania i odwróci myślenie o powtórkach jako o celu samym w sobie.

3. Powtórki kreatywne.

Do wyboru masz słynne już mapy myśli, które możesz opracowywać bez ograniczeń. Buduj z wyrazów łańcuchy skojarzeń i umieszczaj słówka w podgrupach kategorii głównej (np. HOLIDAYS – beach – sunglasses – hot – ice cream etc.). Do każdego wyrazu postaraj się dorysować obrazek, który dopełni graficzną prezentację słówek. Jeśli nie masz czasu, korzystaj z gotowych narzędzi (np. WiseMappingCoggle). Równie dobrym pomysłem będzie tworzenie własnych fiszek lub pisanie słówek na samoprzylepnych karteczkach. Wybierz taką technikę, która sprawi Ci najwięcej frajdy.

4. Ucz się w kontekście.

Zapomnij o wkuwaniu długiej listy przypadkowych słówek bez kontekstu! Szkoda Twojego czasu i energii. Jeśli robisz powtórki słówek, to w całych zdaniach. Najlepiej takich, które tematycznie odpowiadają temu, czym aktualnie się interesujesz. Możesz oczywiście wymyślać też własne przykłady.

5. Zapisuj w zeszycie.

Czy w dzisiejszych czasach warto jeszcze cokolwiek zapisywać w zeszycie? Oczywiście! Tę tradycyjną metodę zapamiętywania polecają nie tylko nasi rodzimi nauczyciele, ale również native speakerzy. Można ograniczyć się do zapisania danego słowa i tłumaczenia go na język polski, ale zachęcamy do pójścia o krok dalej i objaśniania wyrazów poprzez inne obcojęzyczne słowa, np. huge – extremely large.

6. Powtórki z aplikacją mobilną.

Doba wciąż wydaje Ci się za krótka lub zwyczajnie trudno Ci się zmobilizować do podjęcia tradycyjnych form nauki? Skorzystaj z kursu online! Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mieć pod ręką cały materiał do nauki. Możesz wybierać poziom i tematykę słów, których Inteligentny System Powtórek nie pozwoli Ci zapomnieć. Ustawiając “Cel dnia” choćby na 15 minut dziennie, nie zapomnisz o lekcji i odpowiednio się zmotywujesz.

Chcesz wygodnie powtarzać słówka na telefonie? Ściągnij aplikację mobilną MultiSłówka i ucz się bez ograniczeń!

 

Kurs języka angielskiego

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocne. Testuj, neguj, dołączaj własne pomysły – byleby tylko okazały się skuteczne.

 

 

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.