Jakich błędów nie popełniać na początku nauki języka?

Nauka języków obcych - podstawowe błędy

Dopiero zaczynasz naukę angielskiego lub innego języka obcego? Na razie masz bardzo dużo zapału i codziennie poświęcasz określony czas na naukę, ale boisz się, że to się szybko zmieni? A może dopiero planujesz rozpoczęcie nauki języka i zastanawiasz się, jak się za to zabrać, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty w jak najkrótszym czasie? Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, jak ogromne znaczenie ma twoja psychika i umiejętność organizacji własnej pracy. Popracuj nad swoim nastawieniem już teraz. Zobacz, od czego zacząć, aby nauka języka angielskiego miała sens.

Wbrew pozorom nauka i śniadanie mają ze sobą coś wspólnego: najważniejsze są początki! Jeśli przetrwasz pierwszy kryzys, jest bardzo duża szansa, że potem już bez większych zgrzytów zrobisz bardzo duże postępy w nauce języka.

Zacznij naukę angielskiego od samodzielności.

Nie zdawaj się całkowicie na nauczyciela. Oczywiście, dobry nauczyciel pomoże Ci w nauce języka i narzuci ci pewne niezbędne wymagania, zwłaszcza jeśli nie bardzo wiesz, od czego zacząć naukę angielskiego. Ale nawet najlepszy nauczyciel nie zrobi nic za ciebie. To ty jesteś odpowiedzialny za swoje postępy w nauce: jeśli nauczyciel zada ci pracę domową, ale ty jej nie odrobisz, to jaki jest sens wydanych przez ciebie na naukę w szkole językowej pieniędzy? Pamiętaj, że języka można nauczyć się też samodzielnie. Grunt, to mieć odpowiednią motywację! Wykorzystaj po prostu ogólnodostępne materiały do nauki: w internecie jest ich mnóstwo.

Możesz też oczywiście skorzystać z gotowych kursów językowych online

Intensywny kurs języka angielskiego

Nie wiesz, od czego zacząć naukę angielskiego? Łącz przyjemne z pożytecznym.

Nie cierpisz wertowania podręczników? Na początku nauki angielskiego wybierz kursy online. Nudzi Cię nauka gramatyki? Postaraj się wpleść zagadnienia gramatyczne niejako „przy okazji”, np. czytając książki po angielsku czy w innym języku. Nie chce Ci się rozwiązywać ćwiczeń? Wybierz angażujące gry językowe  (np. memory w kursach MultiSłówka). Spróbuj w nauce znaleźć przyjemność! W ten sposób dużo łatwiej ci będzie zasiąść do nauki, niż jeśli będziesz musiał się do tego zmuszać. A każdy może znaleźć taką formą nauki, która będzie mu odpowiadać – nawet ci, którzy twierdzą, że nie cierpią nauki języka. Kwestia jest tylko w znalezieniu tej właściwej metody, więc nie bój się szukać i eksperymentować.

Bądź systematyczny i trzymaj się planu.

Najlepiej już na samym początku nauki języka usiądź z kalendarzem i zaplanuj, czego nauczysz się w każdym miesiącu, tygodniu i dniu, gdy już będziesz mniej więcej wiedzieć, od czego zacząć naukę języka – oddzielnie możesz rozpisać gramatykę, a oddzielnie słownictwo. Niech ten plan będzie realny! Np. nauka 500 nowych słówek tylko jednego dnia może przerosnąć Twoje możliwości 🙂 Pamiętaj, że nic tak nie demotywuje, jak niemożność wywiązania się z wyznaczonych zadań. Zwłaszcza na początku nauki języka. Łatwo wtedy o rezygnację, a tego nie chcemy!

Chcesz poznawać angielskie słówka nie wychodząc z domu? Ucz się słówek online!

Intensywny kurs języka angielskiego

Nie zrażaj się niepowodzeniami i błędami.

Wiadomo, że nie zawsze uda Ci się zrealizować zamierzony cel. Na przykład jeśli wyjedziesz na całodniową wycieczkę i nie przerobisz zaplanowanej porcji słówek. A może nawet przez cały tydzień będziesz mieć „lenia” i nic nie zrobisz. To nie jest powód, żeby rezygnować z nauki! Weź się do roboty i nadrób stracony czas później. A jeśli zauważysz, że rozwiązując ćwiczenia, udzielasz więcej złych niż dobrych odpowiedzi, nie przejmuj się. Po prostu dokładnie przeanalizuj jeszcze raz każdą z nich. Na błędach też można się uczyć!

Na początku nauki języka nie skupiaj się za bardzo na gramatyce.

Jeżeli dopiero zaczynasz uczyć się języka, nie ma sensu starać się od razu zapamiętać wszystkich reguł gramatycznych. Naucz się na początku nauki języka tylko zupełnych podstaw, aby umieć skonstruować najprostsze zdania w czasie teraźniejszym, przeszłym i przyszłym (oczywiście po kolei). A potem… ucz się słówek, jak najwięcej słuchaj. Część gramatyki sama wejdzie Ci do głowy dzięki osłuchaniu z językiem. A na jej szlifowanie przyjdzie czas później.

Nie bój się mówić.

Nauka języka obcego - początek

Większość osób zaczynających naukę angielskiego ma ogromne opory przed mówieniem: po prostu się wstydzą i uważają, że lepiej będzie, jeśli w ogóle nie będą się odzywać, skoro ich poziom znajomości języka jest tak niski. Warto przełamywać takie opory. Oczywiście nic na siłę, bo jeśli rzeczywiście nie znamy słownictwa związanego z danym tematem, w magiczny sposób nie zaczniemy nagle swobodnie mówić. Ale warto próbować, pomagać sobie gestami i używać innych słówek w zastępstwie tych, których nie znamy – w ten sposób też można się sporo nauczyć. A za każdym razem będzie łatwiej.

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.