Wyciśnij naukę na maksa: sprawdzone przepisy na naukę języka!

najlepsza metoda nauki języków obcych

Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza metoda nauki angielskiego? Chcesz szybko i skutecznie nauczyć się języka, ale nie masz ochoty wydawać dużych pieniędzy na lekcje w szkole językowej, a większość sposobów na naukę angielskiego sporo kosztuje? 

Podpowiadamy trzy proste metody nauki angielskiego, na które nie wydasz dużo pieniędzy. A nawet, jeśli się postarasz – ani grosza! Nie ma sensu kupowanie wciąż nowych podręczników i zapisywanie się na kolejne kursy językowe, jeśli nie widzisz zadowalających rezultatów. Równie dobrze możesz dla odmiany pouczyć się sam! Ale jak to robić, skoro nie jest się nauczycielem?

Zasada jest prosta: czerp NA MAKSA z tego, co jest dostępne w otaczającym Cię świecie, żeby się uczyć. Poznaj najlepsze metody nauki angielskiego oparte na korzystaniu z ogólnodostępnych źródeł.

Skorzystaj też z kursów online. Naucz się angielskiego kompleksowo

Intensywny kurs języka angielskiego

SŁUCHANIE: SKUTECZNA METODA NAUKI ANGIELSKIEGO

Osłuchanie to w nauce języka potężna broń! Dlatego częste słuchanie to chyba najlepsza metoda nauki angielskiego. Jeśli naprawdę dużo słuchasz, rozumienie i mówienie przyjdzie Ci o wiele, wiele łatwiej. Czego słuchać?

 • Anglojęzycznego radia (np. z wiadomościami ze świata) lub specjalnie przygotowanych kanałów wideo dla osób uczących się języka, przykładowo All Ears English, The English we Speak
 • Audiobooków, czyli wersji audio książek czytanych przez lektora: moga to być dla ułatwienia książki, które już znasz po polsku albo lektury uproszczone, przeznaczone dla osób uczących się angielskiego na określonym poziomie, np. seria kryminałów Wydawnictwa Edgard. Najlepiej, jeśli słuchając, będziesz jednocześnie śledzić tekst.
 • Filmów, seriali, programów informacyjnych i rozrywkowych w telewizji lub internecie. Oczywiście oglądając je jednocześnie, choć to oczywiście jest mniej ważne – przynajmniej ze względów językowych.
 • Audiokursów na płytach i w formacie MP3.
 • i wszystkiego tego, co Cię interesuje, ale zamiast po polsku, po angielsku!

CZYTANIE I PISANIE PO ANGIELSKU TO PODSTAWA

Szukając najlepszych sposobów nauki angielskiego warto uzupełnić słuchanie ćwiczeniem pisania i czytania w obcym języku. Bo oprócz tego, że znamy brzmienie danego wyrazu, dobrze jest jeszcze potrafić go zapisać. Działa to oczywiście też w drugą stronę! Dlatego:

 • Słuchając e-booków, patrz jednocześnie na tekst. Czasem spróbuj takiej sztuczki: odłóż książkę i spróbuj zapisać jedno lub kilka zdań ze słuchu. Porównaj, a jeśli trzeba – popraw.
 • Czytaj książki po angielsku. Bez problemu można je kupić w księgarniach językowych lub większych sklepach albo zamówić przez internet.
 • Może zaprenumerujesz czasopismo anglojęzyczne? Istnieją specjalne magazyny dla osób uczących się języka, np. English Matters, możesz też wybrać wydania online anglojęzycznych dzienników, np. Dailymail czy The Times.
 • Pisz pamiętnik po angielsku. Codziennie opisuj swój dzień, swoje myśli, plany. Jeśli nie wiesz, jak coś napisać, upewnij się w słowniku!
 • Obserwuj grupy / strony na portalach społecznościowych w języku angielskim. Wybierz taką tematykę, która naprawdę Cię zainteresuje, żeby zaglądać tam z przyjemnością, a nie pod przymusem.

A co powiesz na naukę angielskiego mobilnie?

Blog aplikacja multisłówka

NAJLEPSZA METODA NAUKI ANGIELSKIEGO? MÓWIENIE!

Czytanie, pisanie i słuchanie to budowanie tzw. biernej znajomości języka, a ta aktywna, czyli umiejętność rozmowy, jest dużo trudniejsza, a jednocześnie ważniejsza. Mówienie to tak naprawdę najlepsza metoda nauki angielskiego, dająca nam realne umiejętności, możliwe do wykorzystania podczas każdego wyjazdu za granicę. Ale jak rozmawiać po angielsku, kiedy nie stać nas na lekcje z lektorem ani dłuższe zagraniczne wyjazdy? Jest kilka sposobów, i to całkiem prostych!

 • mów do siebie (w myślach lub na głos, w zależności od okoliczności) po angielsku. I nie czuj się z tym głupio. To naprawdę świetny początek, zwłaszcza jeśli wstydzisz się jeszcze wypowiadać publicznie w tym języku.
 • rozmawiaj z tymi osobami, które Cię otaczają na co dzień – współlokatorem, koleżanką ze studiów, bratem, przyjkaciółką… Nie muszą one znać języka idealnie, najważniejsze, żebycie ćwiczyli razem pokonywanie barier językowych.
 • znajdź partnera do nauki i rozmawiaj z nim na żywo lub za pośrednictwem komunikatorów internetowych (znane portale do wymiany językowej to np. http://babelvillage.com/ https://www.italki.com)
 • może uda Ci się znaleźć jakieś zorganizowane spotkania / wykłady prowadzone bezpłatnie w Twoim mieście?

I tyle! Jak widzisz, nie trzeba wcale wydawać dużych pieniędzy, żeby uczyć się języka. Wystarczy czerpać NA MAKSA z tego, co już mamy wokół siebie. 

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.