Wykorzystaj szansę. Do końca tygodnia kursy 50% taniej!
Do końca promocji:
Twój kod rabatowy: CHANCE50
Aby zapewnić najwyższą jakość kursów i usług, wykorzystujemy pliki cookies. Sprawdź cel, warunki przechowywania i dostęp do tych informacji w Polityce Prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?
Zaloguj się z Facebook
lub
Nie pamiętam hasła Nie masz konta? Zarejestruj się!

Blog


WYMOWA BRYTYJSKA VS. AMERYKAŃSKARóżnice w akcencie i sposobie wymawiania słów między brytyjską a amerykańską odmianą języka są bardzo wyraźne. Zwykle już po odsłuchaniu kilku zdań jesteśmy w stanie stwierdzić, czy mamy do czynienia z Amerykaninem czy Anglikiem. Ogólna melodia języka jest inna, da się również zauważyć kilka stałych różnic w sposobie wymowy poszczególnych głosek. Kilka najważniejszych różnic wypisujemy poniżej.


SAMOGŁOSKI

  • A

W wielu wyrazach, zwłaszcza przed s, f lub a wymawia się jako /a:/ (długie /a/) w brytyjskim, a w amerykańskim jako /æ/ dźwięk pośredni między /a/ i /e/, np.

- grass UK /ɡrɑːs/ – US /ɡræs/

- answer UK ɑːnsə(r) – US ænsər/  • O

Brytyjczycy wymawiają je na ogół jako krótkie, centralne /o/, natomiast amerykanie – jako dźwięk pośredni między /o/ i /a/, a nawet długie /a:/, np.

- stop UK /stɒp/ – US /stɑːp/

- bottom UK /ˈbɒtəm/ – US /ˈbɑːtəm/


Chcesz to usłyszeć? Obejrzyj wideo o różnicach w wymowie samogłosek TUTAJ»


SPÓŁGŁOSKI

  • R

W amerykańskiej odmianie angielskiego dźwięk /r/ jest bardzo wyraźny, podczas gdy Brytyjczycy często go pomijają, zwłaszcza po samogłoskach, np.

- more UK /mɔː(r)/  US /mɔːr/

- never UK /nevə(r)/ – US /ˈnevər  • T

Z kolei dźwięk /t/ często pomijany jest przez amerykanów, jeśli znajduje się on na końcu wyrazu:

- what UK /wɒt US /wɑː(t)/

- cut UK /kʌt US /(t)/


Natomiast zmiękczany do dźwięku /d/ w środku wyrazu:

- saturday UK /ˈsætədeɪ/ – US /ˈsæ(d)ərdi/

- waiter UK /ˈweɪtə(r)/  US /ˈweɪ(d)ə/ 

 

Chcesz to usłyszeć? Obejrzyj wideo o różnicach w wymowie spółgłosek  TUTAJ»A na zakończenie zobacz, jak Amerykanie mówią z brytyjskim akcentem. I vice-versa - posłuchaj Anglików próbujących mówić jak Amerykanie.
Pokaż stopkę
(C) WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE