Wykorzystaj szansę. Do końca tygodnia kursy 50% taniej!
Do końca promocji:
Twój kod rabatowy: CHANCE50
Aby zapewnić najwyższą jakość kursów i usług, wykorzystujemy pliki cookies. Sprawdź cel, warunki przechowywania i dostęp do tych informacji w Polityce Prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?
Zaloguj się z Facebook
lub
Nie pamiętam hasła Nie masz konta? Zarejestruj się!

Blog


PISOWNIA BRYTYJSKA VS. AMERYKAŃSKA


 

Wiele słów pisze się inaczej w brytyjskiej i amerykańskiej odmianie języka angielskiego. Rózni się zwłaszcza sposób zapisu końcówek - jest kilka ogólnych zasad rządzących tymi różnicami, i zaraz je przedstawimy. Żeby nie było już więcej wątpliwości, jak pisać do Amerykanów, a jak do Brytyjczyków!


1. końcówka -our/-or

Brytyjczycy piszą -our, Amerykanie pomijają literę u i zostaje im -or:


Podobnie wygląda sytuacja z końcówką gue/-g, oraz que/ck. Amerykanie upraszczają pisownię, pomijając u: widac to np. w przykładach: 

dialogue - dialog (dialog, rozmowa)

catalogue - catalog (katalog)

analogue - analog (analogowy)

cheque - check (czek)


2. końcówka -ise/ -ize, oraz -isation / -ization.

Anglicy piszą -s, natomiast amerykanie -z w koncówkach wyrazów. Z kolei -c zamienia się często na -s w amerykańskiej odmianie języka:3. Podwójne/ pojedynczne -l w zakończeniu wyrazów

Brytyjczycy mają tendencję do podwajania spółgłoski -l w końcówkach wyrazów. W amerykańskiej odmianie języka pozostaje ona pojedyncza. Dotyczy to zarówno form bezokolicznika, jak i nazw czynności lub form czasu przeszłego. (Uwaga! Tu dodatkowo brytyjska końcówka -t zamienia się w amerykańskiej odmianie języka na -d.)


Istnieją też nieregularne różnice między zapisem wyrazów w brytyjskiej i amerykańskiej odmianie języka. Te najważniejsze warto po prostu zapamiętać:

aeroplane - airplane (samolot)
grey - gray (szary)
pyjamas - pajamas (pidżama)
programme - program (program).


Generalnie, warto zapamiętac, że Amerykanie dążą w pisowni do uproszczenia języka, przez co część liter pomijają, a podwójne skracają do pojedynczych. Brytyjski jest bardziej skrupulatny, jeśli chodzi o pisownię, i zachowało się w nim więcej form dawnych i zapożyczonych.


Pokaż stopkę
(C) WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE