Wyprzedź innych, czas ucieka! Kup kurs 45% taniej!
Do końca promocji:
Twój kod rabatowy: AUGUST45
Aby zapewnić najwyższą jakość kursów i usług, wykorzystujemy pliki cookies. Sprawdź cel, warunki przechowywania i dostęp do tych informacji w Polityce Prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?
Zaloguj się z Facebook
lub
Nie pamiętam hasła Nie masz konta? Zarejestruj się!

Blog

KOMUNIKATYWNY ANGIELSKI. CO TO ZNACZY?


 

Zdecydowana większość ofert pracy dostępnych na rynku zawiera jako jedno z wymagań angielski komunikatywny. Także osoby szukające pracy bardzo często zamieszczają to hasło w swoim CV. Ale co ono właściwie znaczy? Co konkretnie trzeba umieć, żeby móc określić tym mianem swoją znajomość języka? I jak to się ma do poziomów języka wg skali A1, B2 itd.?


Poziom komunikatywny znaczy tyle, że jest się w stanie porozumieć się na zwykłe, codzienne tematy w zwykłych, codziennych sytuacjach. Czyli na przykład:


  • przedstawić się i opowiedzieć o sobie (skąd jesteś, czym się zajmujesz, jakie są twoje zainteresowania) i zrozumieć, gdy ktoś inny będzie ci to samo mówił o sobie
  • swobodnie (co nie znaczy: bezbłędnie, bo to byłby już poziom biegły) porozmawiać o pogodzie, samopoczuciu, tym co zjesz dzisiaj na kolację, innych bieżących sprawach
  • załatwić sprawę w banku, na poczcie, porozumieć się w sklepie i w kasie biletowej, zamówić posiłek w restauracji itp.
  • zrozumieć codzienne komunikaty podawane w gazetach, radiu i telewizji, na stronach internetowych
  • przeczytać książkę i obejrzeć film po angielsku bez tłumaczenia rozumiejąc przynajmniej mniej więcej, co się w nich dzieje.


Mając komunikatywną znajomość angielskiego nie musisz znać słownictwa specjalistycznego (wyjątkiem jest twoja branża. Jeśli jesteś lekarzem a pracodawca wymaga od ciebie komunikatywnego angielskiego, powinieneś znać przynajmniej podstawowe słownictwo medyczne) ani umieć mówić na tematy bardzo specyficzne, niezwiązane z codziennym życiem, jak np. dyskusje o obowiązku podatkowym dla przedsiębiorców czy  o sytuacji zwierząt w dorzeczu Amazonki. To jest już zarezerwowane dla poziomu biegłego. Ale nawet wtedy nie musimy umieć powiedzieć wszystkiego. Część powiemy zawsze parafrazując.

Najważniejszym wyznacznikiem komunikatywnej znajomości języka obcego jest komunikatywność właśnie, czyli zdolność do rozmowy. Nie może o sobie powiedzieć, że zna angielski w stopniu komunikatywnym taka osoba, która ma na tyle dużą barierę językową, że boi się odezwać w obcym języku. Dlatego chcąc być atrakcyjnym na rynku pracy powinniśmy przede wszystkim ćwiczyć mówienie w języku obcym.

 Pokaż stopkę
(C) WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE