Wykorzystaj szansę. Do końca tygodnia kursy 50% taniej!
Do końca promocji:
Twój kod rabatowy: CHANCE50
Aby zapewnić najwyższą jakość kursów i usług, wykorzystujemy pliki cookies. Sprawdź cel, warunki przechowywania i dostęp do tych informacji w Polityce Prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies?
Zaloguj się z Facebook
lub
Nie pamiętam hasła Nie masz konta? Zarejestruj się!

Matura ustna z angielskiego: jak ją zdać?

MATURA USTNA Z ANGIELSKIEGO: JAK JĄ ZDAĆ?
Zdanie matury z angielskiego lub innego języka nowożytnego jest obowiązkowe, aby móc otrzymać świadectwo dojrzałości. Matura ustna z angielskiego jest często szczególnie stresująca dla licealistów: nie dość, że trzeba popisać się wiedzą, to jeszcze przełamać barierę językową, mówiąc po angielsku i to nie do byle kogo, ale do wykwalifikowanych nauczycieli anglistów. Brr… na samą myśl przechodzą cię ciarki? Nie daj się stresowi! Przeczytaj ten poradnik i zobacz, jak sobie pomóc , żeby zdać maturę ustną z angielskiego z dobrym wynikiem. 

Potrzebujesz powtórki słownictwa przed maturą? Sięgnij po kurs i aplikację Multisłówka!

 

matura-ustna-z-angielskiego

JAK WYGLĄDA MATURA USTNA Z ANGIELSKIEGO?

Egzamin trwa około 15 minut i składa się z 3 głównych zadań poprzedzonych częścią wstępną. Na początku wchodzisz do sali, witasz się i pokazujesz swój dowód osobisty (ważne: upewnij się, że masz go ze sobą!), losujesz tez zestaw egzaminacyjny i przekazujesz go komisji (żeby nie brzmiało to tak strasznie: komisja egzaminacyjna składa się po prostu z dwóch nauczycieli anglistów. Jeden będzie z tobą rozmawiał, a drugi tylko asystował).

 • Gdy usiądziesz, egzaminator zada ci kilka pytań wstępnych. Będą to tematy związane z tobą, twoimi zainteresowaniami, egzaminator może też zapytać cię o twoje samopoczucie czy zagadnąć o pogodę. Nic bardzo trudnego! Postaraj się potraktować to po prostu jak kurtuazyjną rozmowę. Po takiej krótkiej wymianie zdań rozpocznie się właściwy egzamin.
 • Zadanie 1 - Rozmowa z odrywaniem roli. Razem z egzaminatorem będziecie prowadzić dialog dotyczący sytuacji opisanej w poleceniu. W poleceniu masz ściśle określone, kogo odgrywasz i co jest twoim celem.
 • Zadanie 2 -  Opis ilustracji. Dostaniesz ilustrację. Twoim zadaniem będzie szczegółowe opisanie, co na niej widzisz, a następnie odpowiedź na 3 pytania egzaminatora dotyczące tej ilustracji.
 • Zadanie 3 - Wypowiedź na podstawie materiału stymulującego. Otrzymasz 3 możliwości w formie zdjęcia, rysunku albo plakatu na podany temat. Wybierzesz najbardziej odpowiednią, uzasadniając swój wybór. Potem czekają cię 2 pytania uzupełniające.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO MATURY USTNEJ Z ANGIELSKIEGO?


Oprócz regularnej nauki w szkole i uczęszczania na seminarium maturalne koniecznie zaopatrz się w repetytorium zawierające wszystkie zagadnienia leksykalne i gramatyczne potrzebne na maturze, a także przykładowe zestawy egzaminacyjne. A potem ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz! Z mamą, bratem lub przyjaciółką albo po prostu mówiąc do siebie. Im więcej razy przećwiczysz sytuację egzaminacyjną, tym mniej stresująca się ona okaże. Warto też przygotować sobie własny zbiór słów i wyrażeń przydatnych na egzaminie ustnym i powtarzać je wielokrotnie, tak aby naprawdę weszły ci one w krew.


Skorzystaj też z kursów online. Naucz się angielskiego kompleksowo z GigaPakietem!

angielski-matura-ustna

JAK OGRANICZYĆ STRES?

 

 • W dniu poprzedzającym maturę nie zaglądaj już do książek - wiele się juz wtedy nie nauczysz, a możesz się niepotrzebnie zestresować i zmęczyć.
 • Zrelaksuj się. Wyjdź na długi spacer do parku, wybierz się z koleżanką do kina albo pograj w gry planszowe. 
 • Poprzedniego dnia przygotuj sobie eleganckie ubranie i spakuj dowód osobisty.
 • Dobrze się wyśpij!
 • Zjedz porządne śniadanie: bez wymówek, że nie jesteś głodny!
 • Wyjdź z domu wcześnie, żeby na pewno się nie spóźnić, ale bez przesady: czekanie 3 godziny przed salą tylko pogłębi zdenerwowanie!
 • Tuż przed wejściem do sali egzaminacyjnej weź kilka głębokich wdechów i uśmiechnij się: na pewno dobrze ci pójdzie!

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ PODCZAS EGZAMINU?

 

 • Nie śpiesz się.

Przed każdym zadaniem masz wyznaczony czas na przygotowanie się - nie stresuj się, jeśli zapadnie na chwilę cisza i nie zaczynaj od razu mówić. Ten czas jest potrzebny, aby zredukować stres, uporządkować myśli, przypomnieć sobie potrzebne słownictwo i konstrukcje i zaplanować mniej więcej wypowiedź. 

 • Nie używaj polskiego.

Matura ustna ma sprawdzić twoją znajomośc języka angielskiego. Pod żadnym pozorem nie używaj więc polskiego. Nawet jeśli zapomnisz jakiegoś angielskiego słówka lepiej powiedzieć to z błędem lub inaczej, niż po polsku.

 • Nie krępuj się poprosić o powtórzenie.

Jeśli czegoś nie dosłyszysz lub nie zrozumiesz poproś o powtórzenie - za to nie ma żadnych ujemnych punktów. A wypowiedź nie na temat, choćby najbardziej poprawna językowo, nie zostanie zaliczona. zawsze więc upewnij się, że dokładnie wiesz o co chodzi, zanim zaczniesz odpowiedź.

 • Używaj słów zastępczych.

Jeśli nagle ucieknie ci z głowy jakieś słówko zastąp je innym - nawet prostszym - albo omówieniem. Np. zamiast krzesło powiesz: drewniana rzecz do siedzenia. W ten sposób udowodnisz, że radzisz sobie nawet nie znając jakiegoś słowa. To cenna umiejętność!

 • Bądź rozmowny.

W trakcie matury ustnej z angielskiego musisz pokazać, że dobrze sobie radzisz mówiąc w tym języku. Nie udzielaj więc lakonicznych odpowiedzi typu yes albo no, nawet jeśli jesteś z natury osoba małomówną. Rozwijaj swoje mysli, uzasadniaj wypowiedzi. 


Powodzenia!

 

Wykorzystuj czas w drodze do szkoły - ucz się angielskiego mobilnie!

matura-z-angielskiegoyPokaż stopkę
(C) WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE