Jak uczymy się języka w Multikurs.pl?

Często doradzamy Wam, jak uczyć się języka i pytamy, jak sobie radzicie. Tym razem to my opowiemy Wam, jak uczymy się języków obcych. Może Was czymś zainspirujemy?

Blog sposoby nauki z multikurs

„Staram się pogodzić pracę, codzienne obowiązki oraz 3 pasje i każdego dnia wygospodarować kilka chwil na naukę języka. Aktualnie samodzielnie uczę się języka włoskiego i najłatwiej jest mi znaleźć czas na korzystanie z aplikacji mobilnych (duolingo oraz multisłówka). Naukę z nimi uzupełniam pracą z książkami oraz z kursem online, w którym wybieram ćwiczenia, które akurat mnie zainteresują lub są mi potrzebne jako uzupełnienie tematów, które pojawiły się w samouczkach.

Próbą ogniową był wyjazd na południe Włoch, gdzie po zaledwie miesiącu codziennej nauki musiałam się dogadać. Wiadomo, nie były to rozmowy na temat sytuacji geopolitycznej czy komentowanie finału Ligi Mistrzów. Jednak wszędzie udało się dotrzeć, kupić bilety, uzyskać informacje czy zniżkę lub po prostu zjeść akurat to, na co miałam ochotę. Regularna nauka zdecydowanie zdała egzamin i choć trzeba było czasami uzupełnić gestykulacją oraz hiszpańskim, udało się wszędzie porozumieć.

Staram się sporo czytać i słuchać po angielsku na interesujące mnie tematy lub po prostu dla przyjemności. Dzięki internetowi dostęp do materiałów w języku angielskim na każdym poziomie zaawansowania jest banalnie prosty, wobec czego oglądanie filmów, czytanie i / lub oglądanie wiadomości serwisów informacyjnych nie stanowi już problemu.”

Blog sposoby nauki z multikurs

„Na co dzień jestem osobą bardzo zabieganą i ciężko mi wygospodarować dodatkowy czas na naukę języków. Języki trzeba jednak znać, więc staram się mieć z nimi kontakt chociaż 15 minut dziennie.

Mój przepis na naukę (podtrzymanie znajomości) języków w przypadku braku czasu: zmiana ustawień języka we wszystkich przedmiotach codziennego użytku (np. telefon, komputer), codzienna prasówka zagranicznych serwisów internetowych w czasie dojazdu do pracy/w przerwie na lunch (polecam w szczególności aplikację BBC), oglądanie filmów zagranicznych bez lektora i bez napisów (napisy strasznie rozleniwiają nasz mózg), czytanie ‘potrzebnych’ rzeczy w językach obcych (ja akurat czytam artykuły związane z rozwojem technologii), poznawanie ludzi z całego świata i podtrzymywanie tych znajomości chociażby na skajpie 🙂

Polecam też aplikację MultiSłówka – zawsze warto mieć pod ręką potrzebne słówka. Korzystam z niej kiedy zainteresuje mnie jakiś artykuł, ale mam problem ze słówkami specjalistycznymi (np. IT) lub kiedy muszę się przygotować np. do wyjazdu (ostatnio przypominałem sobie słówka związane z podróżowaniem).

Póki co mój przepis jest raczej skuteczny – udało mi się opanować i skutecznie podtrzymać bardzo dobrą znajomość 3 języków obcych, a kilka innych znam na poziomie podstawowym.”

Blog sposoby nauki z multikurs

„Najbardziej lubię wplatać naukę języka w codzienne życie, tak żeby nie musieć poświęcać na to zbyt wiele czasu. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku języków, które znam już przynajmniej na poziomie podstawowym. Jeśli planuję dopiero zacząć naukę danego języka, na początek oczywiście „przysiądę” nad podręcznikiem lub kursem on-line.

Sposobem nauki na wyższym poziomie zaawansowania lub utrwalenia języka  jest słuchanie audiobooków i jednocześnie patrzenie na tekst – to dwa w jednym! Świetnie sprawdzają się zwłaszcza takie książki, które już znam i lubię – wtedy nie muszę co chwila sięgać po słownik, aby zrozumieć przebieg akcji. A nie chodzi wcale o to, żeby zrozumieć każde słowo: najbardziej zależy mi na tym, żeby stale osłuchiwać się z językiem.

Staram się też w miarę regularnie rozmawiać po angielsku (w czasie wyjazdu za granicę albo w Polsce: po prostu podczas spotkań towarzyskich). Wystarczy godzina – półtorej raz na tydzień: efekty w postaci wyzbycia się bariery językowej murowane!

Poza tym oglądam dużo filmów i programów po angielsku: to bardzo przyjemna forma nauki. Staram się wybierać wersje z napisami w wersji oryginalnej lub bez napisów. Jeśli jakiś film mi się spodoba, oglądam go wielokrotnie. Dzięki temu udało mi się już przyswoić mnóstwo gotowych angielskich wyrażeń.”

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.