Jak uczyć się języka na poziomie średnio zaawansowanym?

Blog sposoby nauki średnio zaawansowany

Znasz już podstawy języka, ale trudno Ci wspiąć się na wyższy poziom? Teoretycznie znasz już większość zasad gramatycznych i podstawowe słownictwo (a nawet trochę więcej), ale nadal masz problemy ze zrozumieniem większości wypowiedzi native speakerów albo filmów czy książek w wersji oryginalnej? A gdy zaczynasz mówić w obcym języku, wszystko Ci się plącze i nie pamiętasz podstawowych wyrażeń? Nie przejmuj się! Sięgaj po metody nauki najlepsze dla Twojego poziomu znajomości języka i dalej systematycznie pracuj, a na pewno już wkrótce zobaczysz efekty. Chodzi teraz głównie o pokonanie niewidzialnej granicy między bierną a czynną znajomością języka.

Jakie metody nauki będą najlepsze dla Ciebie?

1. Jak najwięcej słuchaj i czytaj

Musisz teraz osłuchać się z językiem obcym, żeby dobrze wszedł Ci on w krew. Jeśli przyzwyczaisz się do brzmienia języka, łatwiej Ci będzie wychwytywać zdania i słowa podczas rozmowy. Nabierzesz też prawidłowego akcentu i podchwycisz melodię języka.

Czego słuchać? Audiobooków, radia obcojęzycznego czy też piosenek w języku, którego się uczysz. Możesz też oglądać seriale lub filmy, ale tylko i wyłącznie w oryginale (najlepiej bez napisów).

Czytać możesz książki, artykuły lub strony internetowe. Podkreślaj słowa, których nie rozumiesz i sprawdzaj je w słowniku (uwaga! jesteś już na takim poziomie, że możesz zacząć korzystać ze słownika angielsko-angielskiego). Będąc na średnio zaawansowanym poziomie znajomości języka, nadal możesz sporo się nauczyć. Nowe słowa i wyrażenia znajdziesz pewnie we większości tekstów, z którymi się zetkniesz.  Korzystaj z tego!

2. Rozmawiaj

Nawet jeśli na razie będziesz mieć problemy z doborem słownictwa i nie zawsze będziesz mówić do końca gramatycznie. Na tym etapie chodzi przede wszystkim o to, żeby pozbyć się strachu przed mówieniem w języku obcym, występującym u większości osób uczących się. Im częściej będziesz mówić, tym lepiej. Staraj się nie przejmować błędami. Postaw na komunikację, a nie poprawność – najważniejsze jest to, żeby się porozumieć. Nawet jeśli będziesz pomagać sobie gestami czy rysunkami, nic nie szkodzi. Najważniejsza jest zdobycie pewności siebie.

3. Korzystaj z nowoczesnych technologii, żeby otaczać się językiem

Żeby przestawić się na korzystanie z języka na co dzień, możesz np. zmienić język wiodący w Twoim telefonie czy komputerze na angielski. Dobrym pomysłem jest też korzystanie z aplikacji do nauki języków. Dzięki temu zamiast grać w sudoku czy wężyka, w wolnych chwilach możesz uczyć się nowych słówek lub grać w gry językowe. Wypróbuj np. aplikację MultiSłówka: do pobrania za darmo w sklepie Google Play. A jeśli lubisz gry komputerowe, wybieraj te w oryginalnej wersji językowej.

Przede wszystkim: zamiast załamywać się i stwierdzać, że stoisz w miejscu i nie robisz już żadnych postępów, weź się do roboty i ćwicz!

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.