Jak uczyć się języka na poziomie średnio zaawansowanym?

Znasz już podstawy języka, ale trudno Ci wspiąć się na wyższy poziom? Teoretycznie znasz już większość zasad gramatycznych i podstawowe słownictwo (a nawet trochę więcej), ale nadal masz problemy ze zrozumieniem większości wypowiedzi native speakerów albo filmów czy książek w wersji oryginalnej? A gdy zaczynasz mówić w obcym języku, wszystko Ci się plącze i nie pamiętasz podstawowych wyrażeń? Nie przejmuj się! Sięgaj po metody nauki najlepsze dla Twojego poziomu znajomości języka i dalej systematycznie pracuj, a na pewno już wkrótce zobaczysz efekty. Chodzi teraz głównie o pokonanie niewidzialnej granicy między bierną a czynną znajomością języka.
Jakie metody nauki będą najlepsze dla Ciebie?
1. Jak najwięcej słuchaj i czytaj
Musisz teraz osłuchać się z językiem obcym, żeby dobrze wszedł Ci on w krew. Jeśli przyzwyczaisz się do brzmienia języka, łatwiej Ci będzie wychwytywać zdania i słowa podczas rozmowy. Nabierzesz też prawidłowego akcentu i podchwycisz melodię języka.
Czego słuchać? Audiobooków, radia obcojęzycznego czy też piosenek w języku, którego się uczysz. Możesz też oglądać seriale lub filmy, ale tylko i wyłącznie w oryginale (najlepiej bez napisów).
Czytać możesz książki, artykuły lub strony internetowe. Podkreślaj słowa, których nie rozumiesz i sprawdzaj je w słowniku (uwaga! jesteś już na takim poziomie, że możesz zacząć korzystać ze słownika angielsko-angielskiego). Będąc na średnio zaawansowanym poziomie znajomości języka, nadal możesz sporo się nauczyć. Nowe słowa i wyrażenia znajdziesz pewnie we większości tekstów, z którymi się zetkniesz. Korzystaj z tego!
2. Rozmawiaj
Nawet jeśli na razie będziesz mieć problemy z doborem słownictwa i nie zawsze będziesz mówić do końca gramatycznie. Na tym etapie chodzi przede wszystkim o to, żeby pozbyć się strachu przed mówieniem w języku obcym, występującym u większości osób uczących się. Im częściej będziesz mówić, tym lepiej. Staraj się nie przejmować błędami. Postaw na komunikację, a nie poprawność – najważniejsze jest to, żeby się porozumieć. Nawet jeśli będziesz pomagać sobie gestami czy rysunkami, nic nie szkodzi. Najważniejsza jest zdobycie pewności siebie.
3. Korzystaj z nowoczesnych technologii, żeby otaczać się językiem
Żeby przestawić się na korzystanie z języka na co dzień, możesz np. zmienić język wiodący w Twoim telefonie czy komputerze na angielski. Dobrym pomysłem jest też korzystanie z aplikacji do nauki języków. Dzięki temu zamiast grać w sudoku czy wężyka, w wolnych chwilach możesz uczyć się nowych słówek lub grać w gry językowe. Wypróbuj np. aplikację MultiSłówka: do pobrania za darmo w sklepie Google Play. A jeśli lubisz gry komputerowe, wybieraj te w oryginalnej wersji językowej.
Przede wszystkim: zamiast załamywać się i stwierdzać, że stoisz w miejscu i nie robisz już żadnych postępów, weź się do roboty i ćwicz!