Jak uczyć się języka, korzystając z nowych technologii?

Blog sposoby nauki nowe technologie

W obecnych czasach, kiedy technologia jest wszędzie dookoła nas (telewizja, internet, tablety i smartfony: któż z nas z nich nie korzysta?) warto czerpać z jej dobrodziejstw nie tylko dla rozrywki, lecz również ucząc się języków obcych. Tradycyjny papierowy podręcznik możemy teraz zastąpić (lub uzupełnić, bo i ta metoda nauki ma swoje niewątpliwe plusy) nauką online, aplikacjami i grami językowymi, podcastami, kanałami wideo, czytaniem blogów i serwisów społecznościowych… Jakie są zalety takich sposobów nauki i co zrobić, aby czerpać z nich jak najwięcej?

1. Nauka online

Niewątpliwą zaleta tego typu nauki jest to, że każdy użytkownik może uczyć się w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na świecie. Nie trzeba marnować czasu na dojazdy ani wydawać dużych pieniędzy, ponieważ taka forma nauki jest wyjątkowo tania. Wystarczy włączyć laptopa, zalogować się i już – cały materiał na wyciągnięcie ręki! Można się cofać do tego, co było mniej zrozumiałe, powtarzać materiał i ćwiczyć, rozwiązywać gry językowe… Jedyne, o co trzeba samemu zadbać, to regularność. Co prawda będziemy dostawać przypomnienia o nauce, ale nikt nie będzie stał nad nami z batem, dlatego trzeba mieć odpowiednią samodyscyplinę! Wypróbuj kursy na platformie multikurs.pl

2. Podcasty i wideocasty

Czyli specjalne kanały z krótkimi, na ogół kilkuminutowymi audycjami do słuchania/filmikami do oglądania w języku angielskim. Możesz wybrac taką tematykę, która będzie dla Ciebie najbardziej interesująca, a także dostosować poziom do swojej znajomości języka. Wybierz jeden z kanałów dedykowanych dla osób uczących się angielskiego, np. All Ears EnglishThe English we Speak lub podcasty informacyjne z aktualnymi wiadomościami ze świata po angielsku, przykładowo BBC Global News Services. Jeśli chodzi o filmy wideo, polecamy np. British Council Learning English albo Learn English for free.

3. Aplikacje mobilne

Dzięki aplikacjom do nauki języka można się uczyć dosłownie wszędzie, nie zabierając ze sobą podręczników ani notatek. W dodatku taka forma nauki jest multisensoryczna (czyli wielozmysłowa): jednocześnie widzisz zapis słowa, słyszysz jego brzmienie i widzisz obrazek ilustrujący słowo. Oprócz planszy ze słówkami w aplikacjach do nauki słownictwa (polecamy zwłaszcza MultiSłówka) znajdziesz atrakcyjne gry językowe i ćwiczenia utrwalające.

4. Blogi i serwisy społecznościowe

Lubisz podróże? Znajdź blog podróżniczy w języku angielskim albo innym języku, którego się uczysz, i zaglądaj na niego regularnie. To będzie i przyjemne, i pouczające. Możesz też oczywiście wybrać jakąkolwiek inną tematykę, która Cię interesuje. To samo dotyczy stron/grup w serwisach społecznościowych: dołączaj nie tylko do tych polskojęzycznych, ale i zagranicznych: w ten sposób dużo efektywniej wykorzystasz czas poświęcony na surfowanie po internecie np. w drodze do pracy.

Polecamy blog w całości poświęcony nauce języków obcych.

5. Słowniki on-line

Mało kto już korzysta z tradycyjnych słowników papierowych. Są ciężkie, nieporęczne i mało praktyczne: wyszukanie w nich jednego słówka zajmuje na ogół dużo więcej czasu, niż sprawdzenie kilku słówek w słowniku internetowym lub elektronicznym. Słowniki online mają też i inne zalety: treści w nich prezentowane są na bieżąco uaktualniane i ilustrowane przykładami zaczerpniętymi ze współczesnego języka, oprócz zapisu słowa można też od razu odsłuchać jego wymowę, a słowa linkują często do przydatnych wyrażeń, w których występują.

Jak widać, jest wiele możliwości korzystania z nowych technologii w nauce języków obcych. Wniosek? Zamiast oglądać telewizję i bezcelowo surfować po internecie, zabierz się do nauki 🙂

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.