Jak uczyć się języka? Jak dziecko!

Blog sposoby nauki dziecko

Nauka angielskiego dla dzieci – czy tylko dla dzieci?

Dorośli zazdroszczą często dzieciom tego, jak szybko i naturalnie przyswajają one język. Zastanawiamy się, czy gdybyśmy naśladowali dzieci, też moglibyśmy szybciej się nauczyć np. angielskiego. Niektóre firmy produkujące kursy językowe postulują nawet porzucenie, na wzór dzieci, nauki gramatyki i pisania, na rzecz słuchania i powtarzania. Czy to dobry pomysł?

Niekoniecznie, biorąc pod uwagę, że mózg dziecka pracuje jednak zupełnie inaczej, niż mózg dorosłego. Nauka angielskiego dla dzieci wygląda na ogół całkowicie inaczej, niż lekcje dla dorosłych, bo też życie dziecka jest zupełnie inne, niż dorosłego.

Gdybyśmy byli w stanie tak jak malutkie dzieci całkowicie „zanurzyć się” w środowisku sprzyjającym nauce języka na całe lata, słuchając i powtarzając tego, co mówią do nas rodzimi użytkownicy języka, może i nauczylibyśmy się języka nawet nie zapamiętując specjalnie zasad gramatyki. Ale takie rozwiązanie jest mało realne. Nie rzucimy przecież wszystkiego i nie wyjedziemy na 5 lat za granicę, aby tam nieustannie rozmawiać z native spekaerami, którzy w dodatku będą do nas mówić jak do dzieci i cały czas nas poprawiać.

Szkoda byłoby też rezygnować z wszystkiego, co już umiemy jako dorośli: czytanie, pisanie i logiczne myślenie to również potężna broń w nauce! Także tego, aby uczyć się wyłącznie z kursów angielskiego dla dzieci, nie polecamy.

Prawdą jest jednak na pewno, że warto naśladować pewne zachowania dzieci, ucząc się języka. Ich ciekawość świata i wytrwałość to cechy nie do przecenienia w nauce. Jako dorośli możemy się od nich naprawdę sporo nauczyć, zwłaszcza w procesie przyswajania języka. Pamiętając, że nie jesteśmy już jednak dziećmi! 

Kilka inspiracji, jak uczyć się angielskiego jak dziecko poniżej:

Słuchaj

Już nie mamy i taty lub pani z przedszkola, ale nagrań native speakerów, zagranicznego radia, audiobooków. Dużo podróżujesz? Zaopatrz się w nagrania mp3 i w drodze do pracy słuchaj, słuchaj i jeszcze raz słuchaj. Idziesz na siłownię? Zamiast muzyki puść sobie anglojęzyczny podcast albo fragment książki czytanej przez lektora. Słuchania po angielsku nigdy za wiele!

Polecamy też kursy językowe z nagraniami native speakerów. Zacznij kompleksową naukę angielskiego online!

Intensywny kurs języka angielskiego

Naśladuj

Dzieci uwielbiają naśladować innych. Pamiętasz, jak bawiliście się z rodzeństwem w szkołę albo dom? A może udawaliście lekarzy lub strażaków? Tym właśnie jest dziecięca zabawa: wypróbowywaniem siebie w rolach podpatrzonych u dorosłych. Ucząc się języka, możesz naśladować osoby, które w tym języku mówią. Na przykład posłuchaj wywiadu z ulubionym aktorem i po każdym jego zdaniu zatrzymuj nagranie. Powtórz to zdanie, naśladując akcent, ton głosu, nawet gestykulację. Albo odsłuchuj fragmenty audiobooka, a potem sam czytaj tekst na głos.

Baw się i graj

Kiedy ostatnio grałeś w grę planszową albo w karty? Może warto powrócić do tych tradycyjnych sposobów spędzania wolnego czasu, z tym, że tym razem robić to po angielsku? Wykorzystaj np. gotowe karty obrazkowe lub stwórz własne i zagraj ze znajomymi w angielskie memory (jedna karta to obrazek, druga – angielskie słówko). Albo pobaw się w snucie opowieści (każda osoba dodaje po jednym słowie i tworzymy opowieść) w tym języku. Możliwości jest wiele!

Polecamy też gry językowe w aplikacji. Ucz się angielskiego mobilnie!

Blog aplikacja multisłówka

Śpiewaj angielskie piosenki dla dzieci

W przedszkolu i szkole uczyliście się pewnie piosenek na pamięć. Czemu nie zrobić czegoś podobnego teraz? Wybierz piosenkę po angielsku, którą lubisz. (Mogą to być nawet piosenki dla dzieci, czemu nie? Mają rytm i tekst sprzyjający zapamiętywaniu.) Potem znajdź tekst, i odsłuchuj wielokrotnie, aż nauczysz się go na pamięć. Przetłumacz też piosenkę. Zapamiętasz gotowe frazy i słownictwo! A potem pozostaje już tylko śpiewać!

Oglądaj filmy animowane dla dzieci po angielsku

Pewnie w dzieciństwie z wypiekami na twarzy oglądałeś „Muminki” albo „Smerfy”. Może spróbujesz odszukać odcinki swoich ulubionych bajek po angielsku? Z jednej strony będzie to przyjemny powrót do krainy dzieciństwa, a z drugiej świetny sposób na osłuchiwanie się z językiem. Będzie Ci łatwo zrozumieć, co się dzieje, ponieważ znasz już fabułę. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby oglądać współczesne produkcje dla dzieci w języku oryginalnym. Oczywiście w celach czysto naukowych 😉

Czytaj bajki po angielsku

„Czerwony kapturek”, „Brzydkie kaczątko”, „Królewna Śnieżka”… Idź do najbliższej biblioteki dla dzieci, na pewno znajdziesz tam anglojęzyczne wersje tradycyjnych baśni. Czy to nie przyjemne, przeczytać to jeszcze raz? A przy okazji, jakie pożyteczne!

Czerpmy więc z tego, co najlepsze w dziecięcym sposobie nauki języka. Nie rezygnując jednocześnie z wykorzystywania umiejętności, które różnią nas od dzieci: czytania i pisania. Bo to też jest bardzo ważna część nauki.

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.