Codzienne nawyki dla uczących się języka

Blog sposoby nauki nawyki

Chcesz szybko i skutecznie nauczyć się języka? Wprowadź w swoje życie drobne, ale regularnie wykonywane czynności, które Ci w tym pomogą. Niech to będą dobre językowe nawyki! Na przykład:

1. Czytaj i słuchaj

Pijąc rano kawę przejrzyj wiadomości na anglojęzycznej stacji, np. BBC czy CNN albo zajrzyj na Facebooka, ale śledź nie polskie, tylko anglojęzyczne profile i strony: komentuj, dyskutuj. Możesz też na chwilę włączyć telewizor  na anglojęzyczną stację, aby osłuchiwać się z językiem.

2. Korzystaj z aplikacji

Jadąc autobusem do pracy przerób nową paczkę słownictwa albo powtórz słówka w aplikacji do nauki słówek (polecamy MultiSłówka). W ten sposób nie tylko zrobisz coś pożytecznego zamiast bezmyślnie patrzeć przez okno, ale i szybciej zleci Ci czas.

Blog sposoby nauki nawyki

Wypróbuj aplikację MultiSłówka

3. Polub czytanie po angielsku.

Jeśli codziennie przed snem poczytasz w języku, którego się uczysz choćby przez 10 minut, bardzo szybko zauważysz efekty! Jeśli wolisz słuchać niż czytać,  wybieraj audiobooki. Dostosuj poziom książki do swoich umiejętności językowych.

4. Wciągnij się w anglojęzyczny serial.

Najlepiej taki, który ma całą masę odcinków 🙂 Oglądaj oczywiście obowiązkowo w oryginalnej wersji językowej. Jeśli to za trudne, włącz napisy, ale staraj się jak najwięcej zrozumieć ze słuchu.

5. Zmień sobie język na angielski.

W sprzętach, których używasz: na smartfonie, w komputerze, w ustawieniach stron i portali społecznościowych. W ten sposób zupełnie bezwiednie wejdzie Ci do głowy duża dawka przydatnego słownictwa!

6. Używaj sticky notes.

Blog sposoby nauki nawyki

Przyklejaj na lodówkę karteczki samoprzylepne ze słówkami, których aktualnie się uczysz. Co najmniej kilka razy dziennie będziesz je w ten sposób sobie przypominać! I to o różnych porach dnia. Gdy już uznasz słówka za zapamiętane, doklej nową karteczkę.

I pamiętaj: czynność staje się nawykiem dopiero wtedy, kiedy na tyle się do niej przyzwyczaisz, że będziesz wykonywać ją bez zastanowienia, niemal automatycznie: np. codziennie po powrocie do domu będziesz oglądać CNN podczas kolacji i polubisz to. Na ukształtowanie nawyku potrzeba zwykle około miesiąca codziennego powtarzania danej czynności. Więc nie zniechęcaj się, jeśli nie od razu „wejdzie Ci to w krew” – na wszystko potrzeba czasu!

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.