Ciemna strona nauki języka

POKONAJ KRYZYS!

Nauka języka obcego to nie bułka z masłem. Wie o tym każdy, kto przeszedł już od etapu entuzjastycznego „Nauczę się angielskiego” do rzeczywistej, regularnej pracy i doświadczył problemów, które są nieuniknione: skomplikowane zagadnienie gramatyczne, które trudne zrozumieć;  trudności z przełamaniem bariery językowej; słówka, które gdzieś „uciekają” w najmniej odpowiedniej chwili…

Z nauką jest trochę tak, jak ze zdrowym odżywianiem albo budowaniem sprawności fizycznej: to, że od czasu do czasu zjesz jakąś „bombę kaloryczną” nie niweluje jak ręką odjął wszystkich efektów diety, a krótka przerwa w treningach nie spowoduje, że w ogóle nie będziesz w stanie biegać czy ćwiczyć na siłowni. Kryzysy są nieuniknione, ale liczy się ogólna tendencja.

Co więc robić, kiedy dopadnie cię kryzys w nauce języka?

  • Staw czoła problemom.

Każda trudność w nauce da się rozwiązać. Nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia gramatycznego?  Poczytaj definicje w kilku źródłach, zapoznaj się z jak największą ilością przykładów, rozwiązuj dodatkowe ćwiczenia. Ciągle uciekają ci z głowy słowa, których już się nauczyłeś? Rób sobie codzienne, cotygodniowe i comiesięczne powtórki. Nie możesz się pozbyć bariery językowej? Zacznij od ćwiczenia rozmowy z wyimaginowanym odbiorcą, potem zacznij rozmawiać z tylko jedną osobą i stopniowo zwiększaj zakres trudności.

  • Od czasu do czasu pozwól sobie na chwilę słabości.

Wiadomo: jesteś człowiekiem, a nie robotem, dlatego nie zawsze jesteś w tak samo dobrej formie. Zdarzają się takie dni, kiedy po prostu nic się nie chce, oczy się kleją i jedyne, co jest się w stanie zrobić  po powrocie z pracy to obejrzeć coś w telewizji i pójść wcześnie spać. Nie walcz ze sobą – nauka, do której się zmuszasz, nie będzie zbyt owocna. Jeśli naprawdę, ale to naprawdę nie masz siły, odpuść sobie. Ale pamiętaj, kiedy tylko poczujesz się lepiej, nadrób. Wyśpij się porządnie, a rano zjedz porządne śniadanie i zabierz się do nauki. Ze zdwojona energią!

  • Wyciągaj wnioski  z błędów.

Wszyscy popełniają błędy. Ważne jest to, żeby się nimi nie załamywać, ale przekuć je w coś dobrego. Następnym razem, kiedy zauważysz, że prawie całe ćwiczenie wykonałeś źle, nie rzucaj książki w kąt, tylko usiądź i na spokojne pozamieniaj błędne odpowiedzi na poprawne. Postaraj się zrozumieć, dlaczego błędne odpowiedzi są błędne. Zrozumienie reguły jest zawsze lepsze, niż bezmyślne zapamiętywanie.

  • Postaraj się nie przejmować opinią innych.

Musisz zrozumieć, że nikt tak bardzo nie zwraca uwagi na ciebie, jak ty sam. W grupie osób uczących się języka każdy martwi się przede wszystkim o siebie, a nauczyciel jest przyzwyczajony do wszelkiego rodzaju błędów i raczej nic go już nie zaskoczy 😉 A w realnym życiu, gdy będziesz np. rozmawiać z kimś na ulicy to przecież liczy się tylko jedno: aby by się porozumieć, a nie idealna poprawność gramatyczna czy perfekcyjna wymowa. Postaraj się więc wyluzować i nie martwić się o to, jak wypadniesz przed innymi.

Chcesz uczyć się słówek tak, żeby nie zapominać? Skorzystaj z kursu MultiSłówka!

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.